Kubki: ceramiczne, emaliowane, szklane, porcelanowe… Jaki kubek do czego?

0
2177

Kubki, choć niewielkie, stanowią ważny element wyposażenia kuchni każdego kawosza lub wielbiciela herbat. Nie tylko sprawiają, że picie z nich ulubionych gorących napojów staje się przyjemne, ale też zdobią kuchnię i sporo mówią o tym, jaki gust ma ich właściciel. Jakie są więc rodzaje kubków, jak je wybrać i co można, a czego nie powinno się z nich pić?

Rodzaje kubków – który wybrać?

Podstawowy podział tych akcesoriów obejmuje kubki z uchem lub bez ucha. W przypadku gorących napojów lepiej oczywiście sprawdzą się kubki z „uchwytem”, który ochroni przed ewentualnym poparzeniem. Kubki można zróżnicować również pod względem materiału, z którego są one wykonane. Najczęściej w sprzedaży spotkać można kubki ceramiczne, emaliowane, szklane, porcelanowe, metalowe lub z tworzyw sztucznych. To, co może jeszcze kubki wyróżniać, to obecny na nich motyw. Dostępne są akcesoria jednolite, z nadrukami, w kwiaty, z napisami, we wzory geometryczne itp. Można też kupić kubki ze słomką, z zaparzaczem, ze spodkiem lub kubki termiczne.

 
Naczynia do serwowania napojów powinny być dopasowane do aranżacji kuchni, ale i do gustu użytkowników, dlatego ich zakup nie może być przypadkowy. Jeśli stoisz przed wyborem takich akcesoriów i nie wiesz, które z nich będą dla Ciebie odpowiednie, kubki porównaj w sklepie internetowym fabrykaform.pl, gdzie znajdziesz ogromny wybór różnego rodzaju naczyń do podawania napojów. Nie bez znaczenia jest także pojemność kubków, szczególnie jeśli ktoś „nałogowo” pije kawę lub herbatę. Dostępne są nawet naczynia o pojemności 500 ml lub 1000 ml (dla porównania – standardowe kubki mają 250 ml).

 
Co można pić w kubku, a co jest niewskazane?

Kubki są przeznaczone przede wszystkim do serwowania gorących napojów. Możemy więc pić w nich kawę, herbatę, zioła itp. Niektóre z nich są na tyle praktyczne, że umożliwiają zaparzenie ulubionej kawy bezpośrednio wewnątrz naczynia. Są to wspomniane kubki z zaparzaczem. Nie oznacza to jednak, że nie można z kubków pić zimnych napojów, trzeba wiedzieć jednak, jakie naczynia do tego wybrać. Sporą popularnością cieszą się kubki-słoiki ze słomkami. Można do nich przelać ulubione koktajle lub lemoniady i zabrać ze sobą na piknik. To, czego z pewnością nie powinno się robić to pić wody z tradycyjnych, ceramicznych kubków z uszkiem. Od picia takich zimnych napojów są zdecydowanie szklanki.

 
W czym jeszcze pić gorące napoje?

Gorące napoje można pić nie tylko w kubkach. Właściwie to wskazane jest to jedynie w domowym zaciszu, w restauracjach i na wielkich uroczystościach pić należy z filiżanek. W przypadku podawania herbaty muszą to być lekkie porcelanowe lub fajansowe filiżanki o szerokim brzegu. Obowiązkowo muszą być do nich dołączone spodki, żeby nie pobrudzić obrusu. Jeżeli natomiast chodzi o kawę, tę również powinno pić się z filiżanki, a jej górny obwód powinien być podobny do szerokości spodu. Kawę można też pić z innych naczyń, które dopasowane są do rodzaju napoju. Espresso pije się w małych filiżankach, a z kolei latte powinno podawać się w wysokich szklankach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here