Dowiedziałaś się, że przyczyną Twojego złego samopoczucia oraz problemów zdrowotnych jest cukrzyca? Oprócz leczenia farmakologicznego pacjenci zmagający się z tą chorobą powinni koniecznie zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, bowiem nieodpowiednia dieta może dodatkowo nasilać dolegliwości objawowe. Za chwilę dowiesz się jakie produkty są dozwolone a które należy całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu.
Cukrzyca i jej charakterystyczne objawy
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, będąca wynikiem zaburzonego wchłaniania lub wydzielania insuliny, hormonu odpowiadającego za prawidłowy poziom cukru we krwi. O cukrzycy bardzo często dowiadujemy się przypadkiem podczas rutynowych badań kontrolnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, objawy jakie jej towarzyszą są nierzadko mylone z zupełnie innymi dolegliwościami, są to np. uczucie ciągłego zmęczenia, wahania wagi, wzmożone pragnienie itp.
Zastanawiasz się w jakich sytuacjach warto wykonać badania pod kątem cukrzy? Jeżeli pomimo dobrego apetytu Twoja waga spada w dół, z niewyjaśnionych przyczyn jesteś zmęczona i senna, dużo pijesz i często oddajesz mocz, który ma nieprzyjemny zapach a dodatkowo na skórze pojawiły się dziwne reakcje alergiczne jest to znak by udać się do lekarza. Wyżej wymienione dolegliwości są charakterystycznymi objawami cukrzycy.
Jakie produkty należy jeść a których lepiej unikać w przypadku cukrzycy?
Wszyscy diabetycy powinni odżywiać według ściśle określonych zadad, z ich diety wykluczyć należy produkty zawierającą dużą ilość cukrów prostych. Będą to np. banany, suszone owoce oraz winogrona. Unikać należy również słodzonych napojów oraz sztucznych soków.
Jadłospis osoby zmagającej się z cukrzycą bogaty powinien być m.in. w chude mięso, ryby, jaja, warzywa, mleko oraz produkty mleczne zawierające cenną witaminę D, która chroni układ krwionośny i serce przed groźnymi chorobami. Posiłki dostarczać powinny także chrom, który ułatwia przyswajanie węglowodanów, ten znajdziemy m.in: produktach razowych, daktylach, orzechach brazylijskich i mięsie.
Ważne są również godziny spożywania pokarmów, śniadanie należy zjeść w przeciągu godziny od wstania a kolację maksymalnie na dwie godziny przed snem.
Po pomoc do dietetyka!
Jeśli dopiero dowiedziałeś się o cukrzycy i nie za bardzo wiesz jak sobie pomóc to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem. Specjalista zna się na rzeczy, dzięki czemu możesz mieć pewność, że w nowym jadłospisie nie znajdzie się przypadkiem jakiś produkt, który mógłby Ci zaszkodzić. Dietetyk przygotuje Twój indywidualny plan żywieniowy biorąc pod uwagę nie tyko cukrzyce ale również i Twoje oczekiwania, względem nowej diety, bowiem być może przy okazji zechcesz zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Pamiętaj tylko, by rady i wskazówki uzyskane od dietetyka wdrożyć w życie zaraz po wyjściu z gabinetu!
Jak znaleźć dobrego dietetyka? Najprościej będzie jeżeli skorzystasz z pomocy internetu, znajdziesz tam informacje na temat specjalistów z regionu Twojego miejsca zamieszkania, opinie innych pacjentów oraz dane kontaktowe.