Co jeść przy wymiotach?

0
7415

Wymioty są jednym z charakterystycznych a zarazem najmniej przyjemnych dolegliwości występujących przy zatruciu pokarmowym oraz grypie żołądkowej. Niezależnie od tego co jest przyczyną wystąpienia wymiotów na czas choroby należy diametralnie zmienić sposób odżywiania się. Jeżeli do tej pory jadałaś tłusto i niezdrowo to teraz przestrzegać będziesz musiała kilku podstawowych zasad, o których opowiemy Ci już za chwilę. Zastosowanie właściwej diety przyspieszy okres rekonwalescencji a także zadba o przemęczony i podrażniony żołądek.

Co wywołuje wymioty? Poznaj najczęstsze przyczyny.

Przyczyn wystąpienia tej przykrej dolegliwości może być wiele, zaczynając od zatrucia pokarmowego kończąc na migrenie. Wymioty z medycznego punktu widzenia określane są jako nagłe zwracanie treści pokarmowej zalegającej w układzie pokarmowym. Wymiotom bardzo często towarzyszą nudności.

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się wymiotów jest zatrucie wspomniane wyżej zatrucie pokarmowe, alergie pokarmowe, nadmierny i gwałtowny stres, intensywna aktywność fizyczna oraz ciąża. Niekiedy jednak wymioty mogą być objawem chorób narządów układu pokarmowego, schorzeń nerek, zaburzeń pracy układu nerwowego, zakażeniem rotawirusami itp. Jeżeli cierpisz z powodu nawracających wymiotów a dodatkowo wykluczyłaś zatrucie czy alergię lub wymiotom towarzyszą również inne objawy, to nie zwlekaj tylko czym prędzej udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego w celu wykonania dalszych badań diagnostycznych, których wynik pozwoli ustalić jednoznaczną przyczynę wymiotów i wdrożyć w życie odpowiednie leczenie.

Dieta przy wymiotach – co jeść a czego unikać?

Wymioty podobnie jak biegunka bardzo osłabiają nasz organizm, który po kilku godzinach występowania intensywnych objawów staje się odwodniony. Żołądek w trakcie zwracania pokarmów ulega podrażnieniu, przez co też w kolejnych dniach jest o wiele bardziej uwrażliwiony, zaburzona zostaje również jego prawidłowa praca.
Właśnie z tego powodu też należy zadbać o odpowiednią dietę, w początkowej fazie choroby zaleca się przyjmowanie jedynie produktów płynnych takich jak przegotowana woda, słaba herbata czy specjalistyczne preparaty nawadniające. Z przyjęciem płynów podrażniony żołądek nie powinien mieć większych problemów.
Co jeść przy wymiotach?
W kolejnych dniach, kiedy wymioty ustąpią całkowicie lub zmniejszy się ich częstotliwość występowania można wprowadzić do diety produkty suche oraz papki. Rozmoczony w herbacie herbatnik czy biszkopt lub miseczka kleiku ryżowego pobudzą Twój żołądek do pracy. Dieta przez najbliższych kilka bądź kilkanaście dni bazować powinna na kuchni lekko strawnej. Przygotowywane potrawy gotuj na parze zamiast smażyć na głębokim oleju.

Unikaj również ostrych przypraw, warzyw strączkowych (są one ciężkostrawne i wzdymające) oraz kawy. W jadłospisie znaleźć się mogą m.in.:
– gotowane na miękko jajka;
– chude mięso, wędliny i ryby;
– kasze;
– pszenne pieczywo i makarony;
– gotowane warzywa;
– przeciery i musy owocowe.

Pamiętaj o tym by posiłki spożywane były w niewielkich porcjach co 4 godziny, pozwoli to uregulować zaburzoną pracę układu pokarmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here