Co jeść po kolonoskopii?

0
21548

Za kilka tygodni przypada Twój długo wyczekiwany termin badania jelita grubego, zastanawiasz się jak na kilka dni przed kolonoskopią powinna wyglądać codzienna dieta? Kolonoskopia nie jest badaniem przyjemnym ale za to bardzo skutecznym, każdy pacjent przed jej wykonaniem powinien przestrzegać podstawowych reguł związanych z odpowiednim sposobem odżywiania się. Chcesz wiedzieć co należy jeść przed kolonoskopią oraz po jej przeprowadzeniu? Odpowiedzi szukaj w dalszej części artykułu.

Czym jest kolonoskopia? Jak wygląda badanie?

Zanim przejdziemy do omówienia zasad prawidłowego odżywiania się osób, które zdecydowały się na wykonanie badania kolonoskopii.
Kolonoskopia to badanie inwazyjne, które przeprowadza się w celu diagnostyki jelita grubego, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualne nieprawidłowości (np. torbiele, polipy, nowotwór) w jego obszarze. Polega ono na wprowadzeniu poprzez odbyt specjalnego aparatu – kolonoskopu, który umożliwia podgląd na tkanki poszczególnych odcinków dolnego układu pokarmowego.
Badanie to przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

Zastanawiasz się w jakich sytuacjach należy zapisać się na badanie? Obecnie badanie kolonoskopii zalicza się do grupy badań profilaktycznych, które może wykonać każdy z nas. Kolonoskopia jest zabiegiem dającym możliwość wczesnego wykrycia nowotworu jelita grubego, na który każdego roku umiera co piąta chora osoba. Rozpoczęcie leczenia w początkowym stadium zwiększa szansę na przeżycie, dlatego też jeżeli w Twojej rodzinie pojawiły się przypadki zachorowań na nowotwór jelita grubego, badanie to profilaktycznie przeprowadzać należy co rok.

Oprócz tego kolonoskopię wykonuje się w sytuacji kiedy pacjent zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego np. biegunką, problemami z wypróżnianiem się, krwawieniami z dolnego odcinka układu pokarmowego itp. W takich wypadkach badanie pozwoli ustalić przyczynę pojawiających się objawów.

Do badania kolonoskopii jak do każdego innego należy się w odpowiedni sposób przygotować. Dużą uwagę skupić należy na codziennej diecie, informacje na temat tego co jeść a czego nie znajdziesz poniżej.

Dieta przed wykonaniem badania

Szczegółowe zalecenia, których należy przestrzegać przed wykonaniem badania otrzymasz od swojego lekarza prowadzącego. Nie mniej jednak na 7 dni przed badaniem nie należy spożywać owoców i warzyw z drobnymi pestkami, siemienia lnianego, pieczywa z ziarnami oraz czerwonych buraków. Na 3-2 dni przed zaleca się zastosowanie diety lekko strawnej (najlepiej półpłynnej) bogatej w produkty będące źródłem błonnika.
Na dzień przed badaniem przejść należy na dietę płynną tak by jelita mogły oczyścić się z resztek zalegających pokarmów, co z kolei przełoży się na wynik kolonoskopii.

Co jeść po kolonoskopii?
Dieta po wykonaniu badania

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym i nieprzyjemnym, zaraz po jego wykonaniu pacjent odczuwać może skurcze oraz ból dolnej części brzucha. Jeżeli chodzi o posiłki powinny być one lekkostrawne, przyjmowane w niewielkich porcjach co 3-4 godziny. Dania należy przygotowywać na parze lub gotować, nie wskazane jest spożywanie potraw smażonych i pieczonych. Ograniczyć należy również użycie soli oraz ostrych przypraw. Produkty powinny być również ubogie w błonnik.
Taką dietę należy utrzymać co najmniej przez 7 dni od wykonania badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here