Czy cukinię można jeść na surowo?

1
22358

Popularny i uwielbiany przez naszych rodaków kabaczek jest nie tylko smacznym warzywem ale warzywem zdrowym bogatym w witaminy i substancje mineralne. Po cukinię sięgamy zazwyczaj wtedy kiedy chcemy przygotować leczo ale może warto byłoby ją na stałe włączyć do codziennego jadłospisu? Dzisiaj opowiemy Ci nieco więcej na temat właściwości prozdrowotnych cukinii, dodatkowo odpowiemy na jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących tego czy cukinię można jeść na surowo. Zapraszamy dalej!

Cukinia – pochodzenie

Kabaczek tak właśnie w niektórych regionach Polski nazywana jest cukinia, jest to jedna z odmian dyni zwyczajnej, która swoim wyglądem przypominać może ogórka. Nazwa cukinia pochodzi od włoskiego „zucchina”, chociaż po raz pierwszy zaczęto uprawiać ją w Meksyku. Skąd zatem takie nazewnictwo? Otóż cukinia do Polski trafiła właśnie ze słonecznej Italii, dlatego też mieszkańcy naszego kraju szybko podchwycili włoską nazwę, nazywając kabaczka – cukinią.

Wyróżniamy kilka gatunków cukinii, od jej rodzaju zależy jej wygląd, najpopularniejszą w Polsce jest cukinia zielona ale na targach warzywnych można spotkać także jej żółtą odmianę. W przypadku kabaczka nie sprawdza się teoria, że im starszy tym bardziej smaczny, cukinia bowiem smakuje najlepiej kiedy jest zerwana stosunkowo wcześnie, wtedy też jest najsłodsza. Duże i przerośnięte warzywo charakteryzuje się delikatnie gorzkim posmakiem.

Kabaczek – wartości odżywcze i wpływ na nasze zdrowie

Kupując nie tylko cukinię ale także i inne warzywa rzadko kiedy zwracamy uwagę na ich wartości odżywcze, zazwyczaj interesują nas tylko ich walory smakowe oraz zastosowanie. Włączając w dietę niektóre produkty jesteśmy w stanie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Cukinia jest warzywem bogatym m.in. w witaminę C, witaminę K, witaminy z grupy B (w tym niacynę), magnez, potas, żelazo oraz beta-karoten. Kabaczek uodporniony jest na szkodliwe działanie pestycydów, które nie wnikają w jego głąb co mogłoby mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Lekarze zachęcają do regularnego spożywania cukinii, ponieważ wspomaga ona odporność, zapobiega anemii, dba o prawidłową pracę układu krwionośnego i mięśnia sercowego a także układu trawienia.
Odpowiednio przygotowaną cukinię można podawać nawet tym najmłodszym, którzy ukończyli osiemnasty miesiąc życia.

Czy cukinię można jeść na surowo?

Cukinia na surowo – czy jest szkodliwa?

Z reguły cukinią zajadamy się w postaci gotowanej lub smażonej a przecież warzywo to bez obaw można jeść w postaci surowej. Tak, to nie pomyłka zarówno dietetycy jak i lekarze nie widzą żadnych przeciwwskazań do spożywania kabaczka na surowo, co więcej w takiej postaci zachowuje on największą ilość swoich drogocennych substancji odżywczych.
Cukinię przed zjedzeniem należy dokładnie umyć oraz obrać ze skórki a następnie pokroić na mniejsze części, które można zjadać np. z dodatkiem humusu domowej roboty. Jeżeli chcesz by cukinia była miększa to zblanszują ją przez kilka sekund we wrzącej wodzie.

1 KOMENTARZ

  1. Od lat jem surowe cukinie, najpopularniejsze u mnie to carpaccio z cukinii i pomidora.
    Młodą cukinię kroję na szatkownicy na cieniutkie plasterki, układam na całej powierzchni talerza w kształcie wachlarza, posypuję posiekanym drobno pomidorem ze skórką bez pestek.
    Można też przyrządzić z brązowymi pieczarkami i pomidorem.
    Następnie polewam winegret przyrządzonym z oliwki, balsamico, startego czosnku,miodu palmowego,
    soli i pieprzu.Na koniec na górę ścieram obficie ser Grana Padana. Podaję z ciepłą bagietką.
    Dla mnie to wspaniała przystawka lub danie na lunch.
    Pozdrawiam i zachęcam do spróbowania.
    Jackie de Haas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here