Jak urządzić pokój dla chłopca?

0
1507

Chcesz urządzić ładny i funkcjonalny pokój dla chłopca, który stanie się prawdziwym królestwem Twojej pociechy? Podpowiadamy, jak stworzyć ciekawy i praktyczny pokój chłopięcy, którego wystrój będzie kompromisem pomiędzy pomysłami pociechy, a rozwiązaniami wybranymi przez rodziców.

Jakie kolory wybrać?

Pierwszym krokiem podczas aranżacji chłopięcego pokoju jest dobór koloru farby. Mali dżentelmeni raczej nie będą zachwyceni słodkimi pastelami, dlatego dziewczęce róże czy fiolety lepiej zamienić na spokojną zieleń lub niebieski. Warto wybrać 2-3 kolory wiodące i zastosować je zarówno jako bazę (kolory ściany, podłóg, dywanów), jak i na meblach czy dodatkach.

Możesz również pomalować 3 ściany na biało, a jedną na bardziej wyrazisty kolor (przedszkolak lub mały uczeń z powodzeniem może pomóc w doborze odcienia farby). Zbyt intensywne kolory mogą nadmiernie pobudzać dziecko i optycznie zmniejszać pomieszczenie. Trik z połączeniem bieli z bardziej wyrazistą barwą pozwoli uniknąć tego problemu. Na ścianie dziecięcej sypialni doskonale będzie prezentować się także grafika. W sklepach można znaleźć ciekawe fototapety, plakaty i naklejki ścienne dedykowane specjalnie do pokojów chłopięcych (np. z samochodami, samolotami, dinozaurami czy bohaterami kultowych kreskówek). Grafikę warto wybierać wspólnie z dzieckiem – takie zaangażowanie w wystrój pokoju na pewno sprawi, że Twój maluch będzie się w nim doskonale czuł.

Jakie meble wybrać?

W pokoju dla chłopca nie może zabraknąć podstawowych mebli, które zapewnią odpowiednią funkcjonalność. Dla maluszka zwykle wybieramy pojedyncze tapczaniki. Najbezpieczniejsze są łóżeczka o obniżonej wysokości (idealne dla kilkulatków). Przedszkolak na pewno będzie zachwycony, gdy jego łóżko przybierze kształt resoraka, łodzi czy piłki nożnej (w zależności od zainteresowań Twojej pociechy). Ważne jest, aby łóżeczko miało wygodny materacyk z wieloma strefami nacisku, które odpowiednio podpierają kręgosłup na całej jego długości i wspierają kształtowanie prawidłowej postawy. Funkcjonalny będzie mebel z dodatkową skrzynią u dołu, w której można przechowywać pościel. Obok łóżeczka można położyć kolorowy dywanik – np. w kształcie samochodu.

Kolejnym ważnym wyposażeniem pokoju chłopca jest szafa na ubranka. Można tutaj zamontować szafę w zabudowie, którą połączymy z komodą na dziecięce drobiazgi. Nie powinno zabraknąć także półeczek i pudeł (na zabawki, akcesoria do malowania czy lepienia, książeczki).

Strefa zabawy i strefa nauki

W pokoju 3- czy 4-latka najważniejsza będzie strefa zabawy. Na środku można umieścić dywanik, na którym maluch będzie układał klocki, a w rogu pokoju wygospodarować kącik na krzesełko i stolik, gdzie dziecko będzie malować. Na ścianie sprawdzi się tablica do rysowania kredą. Potrzebne będą także kolorowe skrzynie lub pojemniki na zabawki oraz niskie półeczki na książeczki.

W pokoju 6-latka należy stworzyć strefę do nauki. Wygodne biurko z krzesełkiem dopasowanym do wzrostu małego właściciela i lampką nocną to podstawa. Warto wybierać biurka z szuflami i półeczkami, co pozwoli dziecku samodzielnie układać swoje pomoce szkolne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here