Jak stworzyć elewację z kamienia w 4 krokach

0
1515

Stworzenie elewacji z kamienia wymaga wyboru odpowiedniego rodzaju kamieni elewacyjnych, a także dobrania metody na podstawie wielkości tych elementów wykończenia. Praca musi być przeprowadzana bardzo precyzyjnie, aby kamień nie został zabrudzony z zewnątrz zaprawą, a także by zachowana była odpowiednia dylatacja. Warto zatem poznać w jaki sposób stworzyć elewację z kamienia w 4 krokach.

Krok pierwszy – wybór materiału ma znaczenie

Na elewację nie można wybrać dowolnego kamienia, a jedynie ten dedykowany do takiego zastosowania. Wśród dostępnych rodzajów kamienia trzeba również wziąć pod uwagę to, w jakich naturalnych warunkach występuje, gdyż ma to wpływ na jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne. W polskim klimacie nie sprawdzi się marmur, wykorzystywany do wykończenia elewacji w cieplejszym klimacie śródziemnomorskim. Można za to wybrać piaskowiec, trawertyn, czy też łupek. W każdym przypadku elewacja będzie trwała i niepowtarzalna. Zarówno piaskowiec, jak i trawertyn wymagają wcześniejszej impregnacji. Łupek ma natomiast właściwości mrozoodporne.

Krok drugi – wybór metody montażu kamienia na elewacji

Kiedy już wybierze się rodzaj kamienia należy dobrać metodę jego montażu na elewacji. Zależna jest ona od wielkości płyt kamiennych. Czasem stosuje się także niewielkie płytki o małej średnicy bądź okładziny cienkowarstwowe. Te ostatnie można montować bez konieczności stosowania kotew mocujących, które przenoszą obciążenia, dzięki czemu konstrukcja ściany nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Są skonstruowane w taki sposób, że przenoszą zarówno pionowe, jak i poziome obciążenia.

Krok trzeci – montaż płyt kamiennych

W przypadku dużych płyt kamiennych metoda ich montażu jest zawsze taka sama. Konieczne jest zastosowanie kotew dystansowych bądź też szyn montażowych. W tym przypadku płyty montowane są w taki sposób, by możliwe było ułożenie między nimi warstwy wełny mineralnej. Pomiędzy płytami, a wełną musi znaleźć się jeszcze folia wiatrochronna. Niezbędne jest zastosowanie pomiędzy płytami a warstwą termoizolacyjną 15 mm szczeliny dylatacyjnej. Kamienie elewacyjne nie muszą być jednak ciężkie i masywne. Jeśli mają do 3 cm mogą być traktowane jak okładzina i przyklejane na zaprawę klejącą do muru. W takim przypadku kotwienie wykonuje się co kilka warstw. Istotne znaczenie ma to, że kamień elewacyjny naturalny stanowi obciążenie ściany, a więc jej konstrukcja musi być wystarczająco wytrzymała. Zatem sprawdzi się tu taka wykonana z betonu lub cegły pełnej. W przypadku materiału cienkowarstwowego kamienie elewacyjne można montować bezpośrednio na zaprawie. Trzeba pamiętać, że warstwa izolacyjna w takim przypadku musi zostać odpowiednio zabezpieczona siatką zbrojącą, zatopioną w masie klejącej. Oczywiście wcześniej powierzchnię należy odpowiednio oczyścić, a klejenie przeprowadzać od góry do dołu, przyciskając poszczególne płytki i pamiętając, by klej nie pojawił się na zewnętrznej warstwie, gdyż w takiej sytuacji jest niemożliwy do usunięcia. Do przyklejania płytek kamiennych stosuje się zaprawę z trasem lub białym cementem. W przypadku cienkowarstwowych materiałów dylatacje powinny być zastosowane co 6mi przechodzić przez warstwę izolacji aż do warstwy konstrukcyjnej.

Krok czwarty – oczyszczenie kamienia i ewentualne zastosowanie innego materiału wykończeniowego

Po wyschnięciu zaprawy i zamocowaniu kamienia należy go jeszcze oczyścić z pyłu i kurzu. Do tego celu najlepiej zastosować miękką szczotkę. Jeśli stosuje się trawertyn bądź piaskowiec należy po wyschnięciu kamienia przystąpić do jego impregnacji. Oczywiście kamienie elewacyjne można zastosować tylko w części elewacji. Jest to polecane zwłaszcza w przypadku wyboru bardzo ciemnego wybarwienia i chęci uniknięcia przytłaczającego efektu. W tej sytuacji po wykończeniu cokołu i części ścian można np. pomiędzy oknami zastosować panele drewniane. Kamień elewacyjny naturalny i drewno dobrze się komponują zatem będzie to efektowne i trwałe wykończenie.

Chcąc stworzyć elewację z kamienia należy odpowiednio dobrać materiał najwyższej jakości. Również kotwy powinny posiadać odpowiednie atesty potwierdzone certyfikatami. Najlepiej stosować jest takie, które posiadają możliwość regulacji w trzech kierunkach. Dzięki temu montaż płyt kamiennych będzie prostszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here