Krochmalenie przywraca tkaninom „spraną” apreturę, ma wpływ na dłuższe utrzymanie ich w czystości, a ponadto dobrze ukrochmalone tkaniny nabierają ładnego wyglądu i świeżości.
Nie krochmalimy wyrobów z włókien syntetycznych i wełen. Należy krochmalić jedynie tkaniny lniane i bawełniane. Krochmal stosujemy przede wszystkim do bielizny pościelowej, bawełnianych firanek oraz zasłon. Pożądane jest także krochmalenie odzieży lnianej i bawełnianej (kretonowe sukienki i fartuchy, czasem bluzki). W żadnym przypadku nie należy krochmalić ścierek i ręczników.
W zasadzie wykorzystuje się trzy następujące rodzaje krochmalu: krochmal wytwarzany fabrycznie, krochmal przygotowywany własnoręcznie z mąki ziemniaczanej, krochmal z wysokogatunkowej mąki pszennej.
Krochmal fabryczny przygotowuje się wg przepisu podanego na opakowaniu. Krochmal domowy przyrządzamy wg proporcji: 1 czubata łyżka mąki pszennej lub ziemniaczanej na 2 litry wody. Wodę należy zagotować, mąkę przesiać, wymieszać z kilkoma łyżkami zimnej wody, wlać mieszając do wrzącej wody. Gdy zacznie gęstnieć, odstawić, rozprowadzić letnią wodą. Taka porcja wystarczy, aby ukrochmalić około 5 sztuk bielizny pościelowej.
Dlaczego nie wolno krochmalic ścierek i ręczników?