Łazienka

0
1829

Samoprzylepne haczyki
Haczyki samoprzylepne mocniej trzymają się glazury albo drewnianej powierzchni, jeśli posmarujesz je od spodu białkiem albo piwem.

Kamień wodny na kranie
Wapienny osad na kranie możesz zlikwidować octem. Kawałek waty albo szmatkę nasącz octem, owiń wokół kranu i pozostaw na 1-2 godziny.

Lśniąca armatura
Zmatowiała armatura znów będzie pięknie błyszczeć, jeśli ją wyczyścisz szmatką nasączoną spirytusem lub octem, a potem wypolerujesz.

Kolorowa armatura
Do czyszczenia kolorowej armatury z tworzywa sztucznego używaj tylko łagodnych środków czyszczących, nigdy spirytusu albo octu, ponieważ pod ich wpływem tworzywo chropowacieje.

Pozłacana armatura
Pozłacana armatura łatwo się rysuje, dlatego należy ją czyścić tylko ciepłą wodą z mydłem i miękką ściereczką.

Lśniące kafelki
Trudne do usunięcia plamy na kafelkach zlikwidujesz bez trudu octem. Kafelki będą lśnić, a także staną się odporne na wilgoć i tworzenie się kamienia wodnego, jeśli po umyciu natrzesz je specjalną emulsją do polerowania płytek ceramicznych. Pozostaw emulsję na glazurze na jakiś czas, a potem, zanim zupełnie zaschnie, wypoleruj kafelki miękką szmatką. Zmatowiałym kafelkom przywrócisz połysk roztworem soli amoniakalnej (salmiakiem).

Brudne fugi
Brudne, poczerniałe fugi między kafelkami możesz idealnie oczyścić i wybielić roztworem amoniaku. Tak samo skuteczny jest proszek do pieczenia. Wilgotną szmatkę zanurzaj w proszku i trzyj brudne miejsca.

Drzwi do kabiny prysznica
Na szklanych drzwiach do kabiny prysznica (z brodzikiem) często tworzy się matowy osad z mydła, który bez trudu daje się usunąć szmatką nasączoną octem.
Odpryski emalii na wannie
Miejsca w wannie, z których poodpryskiwała emalia, możesz pokryć cienką
warstwą lakieru do urządzeń sanitarnych.

Najpierw zimna, potem ciepła
Żeby nie pękała i nie odpryskiwała emalia ze ścian wanny, przy nabieraniu
wody najpierw odkręcaj kran z zimną wodą, a potem z ciepłą. W ten sposób
unikniesz też pary w łazience.

Zażółcona wanna
Pożółkła wanna znów będzie lśniąco biała, jeśli ją wyszorujesz roztworem soli z terpentyną.

Cicha kąpiel
Jeśli zachciało ci się wziąć kąpiel późną nocą, a szanujesz sen swoich sąsiadów, nałóż na kran nylonową pończochę (powinna sięgać powierzchni wody), która stłumi głośny szum wody. Możesz też nalać wody prysznicem ułożonym na dnie wanny.

Zapotniałe lustro
Lustro w łazience, które całkowicie zaszło parą, podgrzej chwilę suszarką do włosów a para natychmiast zniknie.

Plamy po farbie do włosów
Zanim przystąpisz do farbowania włosów w łazience, wyszoruj wannę albo umywalkę płynnym środkiem do mycia naczyń.

Mata przeciwpoślizgowa
Od czasu do czasu wyjmuj z wanny gumową matę przeciwpoślizgową, ponieważ spodnie przyssawki pozostawiają brzydkie, ciemne ślady, jeśli zbyt długo stykają się z dnem wanny.

Kamień na główce od prysznica
Zwłaszcza pod wpływem twardej wody na główce od prysznica łatwo osadza się kamień wodny. Rozkręć główkę i wyczyść starannie wszystkie części starą szczoteczką do zębów albo do paznokci. Dziurki sitka poodtykaj igłą. Plastikowe części możesz namoczyć w ciepłej wodzie z octem albo wyczyścić połówką cytryny.

Boraks likwiduje wyziewy
Nieprzyjemne wyziewy z odpływów, urządzeń sanitarnych zlikwidujesz, przelewając urządzenia wodą z dodatkiem jednej łyżki stołowej boraksu.

Zatkany odpływ
Środki do przepychania i udrażniania rur i odpływów składają się głównie z substancji silnie zasadowych, np. sody żrącej, poza tym z azotanów i wiórków metali lekkich. Substancje te są groźne dla środowiska, mogą też uszkodzić rury
odpływowe. Przede wszystkim więc staraj się w ogóle nie doprowadzać do zatykania się odpływów, zabezpiecz je siteczkiem zatrzymującym większe odpadki. Jeśli zatka się odpływ, użyj do przepychania gumowej ssawy, która zazwyczaj jest skuteczna.

Wrażliwy marmur
Od czasu do czasu nacieraj marmur specjalnym woskiem ochronnym. Powierzchnie marmurowe czyść szmatką maczaną w łagodnym roztworze mydła. Olej, tłuszcz i kwas łatwo wsiąkają w porowatą powierzchnię marmuru i pozostawiają na niej plamy, dlatego nigdy nie stawiaj na marmurze szklanek czy filiżanek bez spodeczka. Trudno usuwalne plamy możesz ewentualnie zlikwidować sokiem z cytryny. Uwaga! Kwas nie powinien oddziaływać na powierzchnię dłużej niż 1-2 minuty. Następnie zmyj powierzchnię czystą wodą i starannie wypoleruj.

Kosz w łazience
Kosz na śmieci w łazience nie powinien być z metalu, ponieważ szybko zardzewieje od wilgoci.

Pianka do grzebienia
Do mycia grzebieni i szczotek do włosów doskonale nadaje się pianka do golenia. Wystarczy spryskać pianką grzebień, zostawić ją na parę minut, a potem spłukać czystą wodą.

Gąbka znów miękka
Stwardniałą i nieprzyjemnie pachnącą naturalną gąbkę namocz na noc w wodzie z solą, a znów będzie miękka i pachnąca. Pamiętaj, żeby ją potem kilka razy bardzo starannie wypłukać!

Precz z rybikami
Rybiki cukrowe są owadami lubiącymi przede wszystkim wilgotne pomieszczenia. Żywią się odpadkami pochodzenia roślinnego, potrafią też niszczyć odzież i książki. Skutecznym środkiem do ich zwalczania jest mieszanka boraksu z cukrem. Posyp tym środkiem zagrożone miejsca.

Zapałka przeciw wyziewom z WC
Kostki zapachowe, umieszczane w muszli klozetowej, zawierają środki powierzchniowo czynne i inne substancje odkażające, które zatruwają wody. Środki te poza tym nie likwidują całkowicie bakterii z muszli klozetowej, ich działanie sprowadza się jedynie do odświeżania powietrza. Spróbuj innego sposobu: wypal w całości zapałkę i wrzuć do sedesu, a nieprzyjemny zapach z klo zniknie.

Kamień w muszli
Wlej na noc do muszli klozetowej roztwór wody i octu w proporcjach: 10 części wody: 1 część octu. Rano bez trudu usuniesz z muszli wapienny osad.

Trujące środki
Środki do czyszczenia WC są silnie trujące. Kupuj je tylko w opakowaniach z bezpiecznym zamknięciem i przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Nie wrzucaj niedopałków do klo!
Nigdy nie wrzucaj niedopałków papierosów do muszli klozetowej. Niedopałki trudno się rozpuszczają, toteż najprawdopodobniej docierają aż do morza, a przede wszystkim niepotrzebnie obciążają urządzenia do oczyszczania ścieków. Resztki papierosów pal w piecu albo wyrzucaj do śmieci.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUrządzanie domu
Następny artykułOkna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here