Pielęgnacja cery

0
1684

Nawet najbardziej zapracowana kobieta może wyglądać ładnie, jeśli potrafi wygospodarować trochę czasu na pielęgnację własnego ciała.
Warunkiem zdrowia i urody jest przede wszystkim zachowanie czystości. Najlepsza do mycia woda to woda miękka. Tę którą mamy w kranach, dobrze jest zmiękczyć dodatkiem płynu kąpielowego lub soli kąpielowej.
Myć się trzeba wodą ciepłą, szczególnie dokładnie wieczorem, zęby oczyścić skórę z brudu i potu, spowodować jej lepsze ukrwienie. Najwygodniej jest zmywać ciało pod natryskiem.

 

Skóra twarzy(cera) zależy od wieku i indywidualnych cech organizmu człowieka. Wyróżnia się cerę: tłustą, suchą, mieszaną.

 

Cera tłusta

 

Jest gruba, o wyraźnym połysku, szarożółtawa, z rozszerzonymi porami i zaskórniakami. Trzeba ją myć przynajmniej trzy razy dziennie, w ciepłejwodzie, używając mydła i płatków owsianych lub otrąb pszennych (środki te usuwają zaskórniaki i wygładzają skórę). Łyżkę płatków należy zalać górą cym mlekiem, otrzymaną papkę wmasować w namydloną twarz (robi się to przez kilka minut) i spłukać najpierw ciepłą, a potem letnią wodą. Cera tłusta po umyciu wymaga jeszcze przemywania tonikami.  Można tez przygotować swój własny w domu:
Świeże ogórki utarte na tarce wyciska się przez gazę, do soku dodaje czystą wódkę (łyżka na jedną szklankę). Takim tonikiem można odświeżyć twarz
w ciągu dnia (np. w podróży, przy pracy).
W domu łatwo też o inny kosmetyk zalecany dla cery tłustej. Jest nim zwykła serwatka. Ciepła po zmieszaniu pół na pół z mlekiem, nadaje się do płukania twarzy i wtedy niekoniecznie trzeba ją myć wodą.
Czy cera tłusta potrzebuje kremów? Zależy to od wieku kobiety – młoda może się ograniczać do używania kremu ochronnego lub wazeliny kosmetycznej. Zimą, aby nie odmrozić twarzy, osoby starsze powinny wklepywać pod oczy i na szyję kremy przeciwzmarszczkowe półtłuste.
Cera tłusta jest najtrudniejsza do pielęgnowania. Jeśli robi się to nieumiejętnie, mogą wystąpić liczne defekty.Szczególnie niebezpieczne jest usuwanie zaskórniaków. Jeśli nie możemy tego robić w gabinecie kosmetycznym, trzeba zachować jak najdalej idącą higienę. Najpierw dokładnie mydłem umyć twarz i ręce. Następnie zrobić parówkę z rumianku, szałwii i łopianu (2 łyżki ziół na 2 litry wody) -zioła zagotować, pozostawić pod przykryciem na pól godziny. Następnie doprowadzić do wrzenia i wlać do miednicy. Głowę nakrytą ręcznikiem pochylić nad miednicą i trzymać przez 10-15 minut.

 

Po parówce twarz lekko osuszyć, a następnie kilkakrotnie złożoną gazą uciskać miejsca z zaskórniakami. Po oczyszczeniu skóry twarz należy zmyć cioplym wywarem z rumianku i nałożyć maseczkę ściągającą z piany białka i kilku kiopli cytryny.

 

Cera sucha

 

Skóra sucha jest bardzo delikatna, wrażliwa na słońce, wiatr i mróz, źle reaguje na wodę chlorowaną, nie lubi mydła, które ją jeszcze bardziej wysusza.

 

Panie o cerze suchej powinny myć twarz ciepłym mlekiem, wywarem z kwiatu lipy, bawarką, kleikiem z płatków owsianych lub serwatką zmieszaną z mlekiem.
Wieczorem najlepiej zmyć ją zmywaczem przygotowanym z czystego smalcu, wytopionego ze świeżej słoninki i 10 kropli spirytusu salicylowego. Zmywacz trzyma się przez 15 minut i ściera watką nasączoną przegotowaną wodą.
Skórze suchej są potrzebne kremy tłuste i nawilżające. Nawilżające wklepuje się na dzień wiosną, latem i wczesną jesienią (jeśli bywamy często na słońcu – trzeba stosować krem tłusty). Zimą kremu nawilżającego używamy tylko wieczorem, a kremu tłustego – na dzień jako ochronę przed zimnem.
Maseczki odpowiednie dla cery suchej:

 

Łagodzące podrażnienia:

 

  • Utrzeć łyżeczkę świeżego twarogu z łyżeczką słodkiej śmietanki i łyżeczką soku z marchwi.

 

Odżywcze:

 

  • Zmieszać żółtko, pół
    łyżeczki oliwy, 5 kropli cytryny lub soku z żurawin.
  • Łyżeczkę miodu utrzeć do białości z dodatkiem słodkiej śmietanki.
  • Dwie łyżeczki utartego świeżego ogórka zmieszać z łyżeczką słodkiej śmietanki

 

 

Cera mieszana

 

Ten rodzaj cery występuje najczęściej. Nos, broda i czoło są tłuste, a policzki suche. Trzeba więc traktować ją jak dwa rodzaje cery. Na miejsca tłuste nie nakłada się zbyt wiele tłustych kremów, a miejsca suche chroni przed mrozem i wiatrem. Przy cerze mieszanej na czole pojawiają się latem grudki łojotokowe. Nie woino na te miejsca nakładać kremów, lecz przecierać tonikami dla cery tłustej (można taki zrobić w domu, zalewając garść liści mięty pół litrem wódki, po 2 tygodniach odcedzić płyn i zmieszać ze szklanką przegotowanej zimnej wody).
Skóra mieszana źle znosi wodę i mydło. Należy myć ją wieczorem naparem rumianku lub bawarką, na policzki nałożyć trochę kremu odżywczego lub półtłustego. Rano spłukać twarz naparem z ziół.
Przy cerach mieszanych stosuje się maseczki dwojakiego rodzaju: na miejsca tłuste – dla cery tłustej, na miejsca suche – dla cery suchej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOkna
Następny artykułDywany, podłogi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here