Współczynnik pH gleby – jak go mierzyć i dlaczego ma znaczenie?

0
1085

Przeglądając zalecenia odnośnie do pielęgnacji wybranego gatunku roślin, niemal zawsze spotkamy się z preferowanym współczynnikiem pH podłoża. Czym jest współczynnik pH gleby? Jak go mierzyć i dlaczego jest tak ważny?

Co to jest współczynnik pH gleby?

Współczynnik pH gleby to jeden z kluczowych czynników warunkujących fizyczne, chemiczne oraz biologiczne właściwości gleby, zwłaszcza poziom rozpuszczalności składników odżywczych i ich dostępność do pobierania przez rośliny. Bardziej profesjonalnie można go określić jako stosunek stężenia jonów wodorowych (H+) do jonów wodorotlenkowych (OH-) w podłożu.

Podział rodzaju gleby na podstawie wartości pH wyróżnia:

  • gleby silnie kwaśne (pH < 4,5),
  • gleby kwaśne (pH 4,5-5,5),
  • gleby lekko kwaśne (pH 5,6-6,5),
  • gleby obojętne (pH 6,6-7,2),
  • gleby zasadowe (pH > 7,2).

Ważne! Odczyn pH to wartość zmienna, dlatego warto przeprowadzać pomiary regularnie, zwłaszcza przed planowanym sadzeniem lub siewem, a także w trakcie sezonu wegetacyjnego roślin. Warto wiedzieć chociażby, że podlewanie roślin wodą wodociągową (naturalnie bogatą w wapń) może powodować odkwaszanie gleby (obniżanie jej pH), dlatego w uprawie roślin kwaśnolubnych (np. iglaków, hortensji, rododendronów, roślin wrzosowiskowych) istotne będzie stosowanie co jakiś czas nawozów zakwaszających lub ściółkowanie korą.

Nie zaleca się wykonywania pomiarów tuż po nawożeniu gleby, ponieważ wynik nie będzie miarodajny.

Jak mierzyć współczynnik pH gleby?

Zbadanie współczynnika pH gleby jest czynnością dosyć prostą, jednak nie będzie ono możliwe bez użycia odpowiedniego urządzenia pomiarowego. Specjalny kwasomierz można kupić w większości sklepów ogrodniczych.

W sklepie ogrodniczym Florexpol, oprócz droższych, profesjonalnych urządzeń, dostępne są również bardzo łatwe w użyciu i tanie mierniki, które pozwolą określić stopień zakwaszenia podłoża.

Metody pomiaru współczynnika pH gleby:

  • Papierek lakmusowy – najprostsza i jednocześnie najszybsza metoda. Próbkę ziemi umieszczamy w szklanym pojemniku, zalewamy wodą destylowaną i dokładnie mieszamy. Wystarczy zanurzyć papierek lakmusowy i po ok. 30 minutach porównać jego kolor ze skalą dołączoną do zestawu.
  • Kwasomierz glebowy z płynem Helliga – świetny do pomiarów amatorskich, aczkolwiek wynik będzie bardziej precyzyjny, niż w przypadku papierka lakmusowego. W zestawie znajduje się ceramiczna płytka z niewielkim wyżłobieniem i skalą pomiaru. W celu zbadania gleby należy umieścić niewielką ilość podłoża we wspomnianym wyżłobieniu i zalać płynem Helliga, znajdującym się w zestawie. Po upływie kilku minut płyn zacznie zmieniać kolor, a otrzymaną barwę wystarczy porównać ze skalą producenta.
  • Mierniki ze wskazówką – aby zbadać pH gleby, trzeba włożyć sondę miernika pionowo w podłoże i po kilkudziesięciu sekundach odczytać wynik pomiaru ze skali.
  • Mierniki elektryczne na baterie – najbardziej miarodajna metoda ułatwiająca określenie współczynnika pH gleby. Precyzyjne mierniki to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak są to urządzenia wielorazowego użytku, dlatego posłużą przez kilka sezonów. Po umieszczeniu urządzenia w podłożu wynik pokazuje się na wyświetlaczu miernika. Co więcej, za pomocą profesjonalnego miernika, oprócz współczynnika pH gleby, można zmierzyć również temperaturę i wilgotność podłoża, a nawet stopień nasłonecznienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here