Agrest

0
2511

Zdarza się, że agrest ginie na krzaczkach nie zbierany i niedoceniany, bo prócz zjadania go na surowo, nie bardzo ludzie wiedzą, co zrobić z pysznym, słodkim, dojrzałym agrestem. Słuszna jest opinia, że na przetwory raczej się już nie nadaje, bo do przetworów powinien być niedojrzały….
Nie można powiedzieć, żeby agrest był „skarbcem witamin”, ale zawsze jednak to, co ma — jest nie do pogardzenia. Dziwne, ale agrest przez długie lata uważany był za odmianę porzeczek. Nosił nawet ich botaniczną nazwę: Ribes, tyle że grossularia, dopóki nie uznano, że jest innym rodzajem botanicznym i przechrzczono go na  Grossularia reclinata.
Wartości odżywcze
Agrest nie tuczy! 100 g dostarcza 26—40 kalorii. Jest kwaśny, gdy nie jest dojrzały, bo zawiera w 100 g aż 1400 mg kwasu jabłkowego. Jak większość owoców jest  zasadotwórczy (+ 7). Zawiera 200 mg % potasu, 40 mg % sodu, 36 mg % wapnia, 15 mg % magnezu, 75 mg % fosforu, a żelaza tylko 0,5 mg %. Z witamin zawiera 150 j.m.   witaminy  A, 150 mg witaminy B1 i 30 mg witaminy C, czyli tyle, ile jest w soku 100-gramowej cytryny, a więc ilość wystarczająca. Ponadto ma 0,7% białka i 0,2% tłuszczu.

 

Co zrobić z agrestu?

Niedojrzałego: kompoty w wekach, dżemy, konfitury (trudno, ale najlepsze są takie, które robiły nasze babcie, więc drelowane).

 

Ponadto z agrestu dojrzałego dania:

Angielski „pasztet” z agrestu
Zagnieść kruche ciasto z 12,5 dkg mąki, 6 dkg margaryny, 5 dkg cukru, 1 paczki cukru waniliowego, 1 jajka, 1/2 łyżki mleka. Oziębić. Kamionkę natłuścić i wyłożyć ciastem  (dno i boki). Nakłuć widelcem i piec 20 minut w temperaturze 190°C. 75 dkg obranego, umytego agrestu podsmażyć z 15 dkg cukru. Przetrzeć lub zmiksować, podgrzać,  dodać 9 dkg (2 łyżki) rozprowadzonej paru łyżkami wody mąki ziemniaczanej i zagotować. Do upieczonego ciasta, lekko podstudzonego, włożyć masę agrestową. Na nią  nałożyć pianę z 3 białek ubitą na sztywno z 10 dkg cukru i paczką cukru waniliowego. Zapiec na złoty kolor, podawać gorący. Zimny „pasztet” też jest smaczny.

 

Agrest z  ryżem
1 litr mleka podgrzać razem ze startą skórką z cytryny, wrzucić 20 dkg ryżu (opłukanego) i powoli gotować, aż zmięknie. 2 żółtka utrzeć z cukrem waniliowym i 2 łyżkami  cukru, dodać do przestudzonego ryżu. Napełnić nim natłuszczoną kamionkę. 50 dkg agrestu oczyszczonego posypać do smaku cukrem. 2 białka ubić na sztywną pianę,  wymieszać z kopiastą łyżką cukru-pudru. Można do tego dodać parę posiekanych, bez skórki, migdałów lub orzechów. Na włożony do formy ryż nałożyć agrest, potem  pianę i zapiekać 20 minut w temperaturze około 190°C.
Pyszne są też kruche babeczki z agrestu, szarlotka, kompot utwardzony żelatyną i ozdobiony różyczką z bitej śmietany, kremy, galaretki, budynie. Ale to przepisy dość  znane. Bardzo dobre są też „fałszywe rodzynki” z wysuszonego, dojrzałego, drelowanego agrestu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlkohol
Następny artykułJak odkręcić słoik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here