Świąteczne porządki

1
2677

Na szczęście, w obecnych czasach świąteczne porządki w naszych domach nie przypominają tych z czasów wiktoriańskich, kiedy w każdym pokoju stał piec na węgiel a brudy z sadzy zbierały się przez całą zimę na wszystkich powierzchniach. W tych czasach nie było odkurzaczy, a jedynym narzędziem do sprzątania dostępnym dla przeciętnej pokojówki (jeśli miała szczęście), była szczotka do dywanów. Czy wiesz, że  pierwsze odkurzacze były potężnymi urządzeniami, które ustawiano przed domem, a osoba obsługująca je odkurzała kurz z dywanów za pomocą niezwykle długiego węża? Nie można powiedzieć, żeby odniosły natychmiastowy sukces. Ale wystarczy tej lekcji historii gospodarstwa domowego…

Każdemu domowi wyjdzie na korzyść naprawdę dokładne sprzątanie raz w roku. Tak naprawdę świąteczne porządki nie różnią się niczym specjalnym od codziennych. Różnica polega na tym, że w ich trakcie zaglądamy w miejsca, które przy sprzątaniu na co dzień pomijamy. To również dobra okazja, by odnowić jakiś pokój, który już od dawna domagał się uwagi.
Od Ciebie samej zależy, ile czasu zabierze Ci świąteczne sprzątanie. Możesz przeznaczyć na nie tydzień i w ciągu niego wysprzątać, pokój po pokoju, cały dom. Możesz również pozostać przy swoim normalnym rozkładzie prac domowych i gruntownie sprzątać po kolei każdy pokój.

 

Zaplanuj taktykę! Po pierwsze, zbierz posiłki. Przyda się każda para rąk!

Obejdź cały dom, zapisując wszystko, co należy zrobić w każdym pomieszczeniu, żeby każdy domownik mógł z satysfakcją wykreślać z listy kolejne wykonane zadania. To wspaniałe uczucie, patrzeć, jak lista zadań do wykonania staje się coraz krótsza.

 

Poniżej znajduje się kilka przykładów prac, czekających w każdym z pomieszczeń.

1. Posprzątaj w szafkach

Przez cały rok utrzymywałaś w nich ład, ale teraz pora na gruntowne porządki. Wyjmij wszystko z szafki, umyj ją od środka, przejrzyj jej zawartość i wstaw z powrotem tylko to, co chcesz zatrzymać. Trzymaj pod ręką cztery worki na śmieci, żeby na bieżąco segregować to, czego się pozbywasz. Sprzątaj tylko jedną szafkę jednorazowo. Jeśli zawartość wszystkich szafek będzie rozsiana po całej podłodze, poczujesz się jak w sklepie podczas wyprzedaży.

 

2. Zasłony zdejmij i upierz, lub oddaj do pralni. Wyczyść karnisze

Niektóre tkaniny zasłonowe należy prać na sucho, sprawdź więc zamieszczoną na nich instrukcję prania, zanim wrzucisz je do pralki. Jeśli masz zasłony mocowane do szyn za pomocą haczyków, zdejmij wszystkie haczyki i włóż je do pudełka. Jeśli o tym zapomnisz, przy ponownym wieszaniu upranych zasłon możesz odkryć, że kilku haczyków brakuje.
Dokładnie wytrzyj z kurzu karnisze. Jeśli szyny są plastikowe, wytrzyj je wilgotną szmatką, a po wyschnięciu przetrzyj ściereczką spryskaną preparatem do polerowania na bazie silikonu. Dzięki temu haczyki lub żabki będą łatwo się przesuwać po szynach prowadnicy. Metalowe karnisze potrzyj lekko niewielką ilością środka do polerowania metalu, a potem wypoleruj suchą szmatką.

 

3. Odsuń wszystkie meble i sprzątnij za nimi oraz pod nimi

Poproś kogoś o pomoc przy przesuwaniu ciężkich mebli. Po sprzątnięciu za oraz pod meblami ustaw je ponownie na miejscu i wyczyść jak zwykle.
4.  Odkurz sufit
Jeśli nie masz specjalnej szczotki do odkurzania sufitu, owiń dużą ścierkę do kurzu wokół szczotki na kiju i delikatnie omieć sufit. Uważaj, aby nie uszkodzić oprawy lampy i nie stłuc klosza – o to nietrudno.

 

5. Wyczyść oprawę żyrandola, klosz i żarówkę

Odłącz prąd – to warunek konieczny ze względów bezpieczeństwa. Wykręć żarówkę i zdejmij klosz.
Wytrzyj oprawę lampy suchą szmatką. Odkurz szklaną część żarówki i umyj lub wyczyść klosz. Możesz to zrobić za pomocą ssawki szczelinowej odkurzacza.

 

6. Sprzątnij za
kaloryferami

Część powierzchni kaloryfera odkurzysz nasadką szczelinową odkurzacza, ale do miejsc za kaloryferem nie sięgniesz bez specjalnej szczotki. Jeśli jej nie masz, improwizuj. Weź druciany wieszak na ubrania, wyprostuj go i nałóż na niegą starą skarpetkę. Z łatwością sięgniesz teraz w najciaśniejsze szczeliny.

 

7. Odkurz i umyj ściany, usuwając wszelkie zabrudzenia i plam

 

Ściany pokryte farbą: Odkurz ściany za pomocą zmiotki do kurzu na długim kiju, a jeśli takiej nie masz, improwizuj. Umyj ściany. Wypróbuj najpierw w niewidocznym miejscu, czy farba dobrze zniesie mycie, nim zaczniesz zmywać całą ścianę. Większość farb można myć ciepłym roztworem wody i płynu do zmywania. Mycie ścian zawsze zaczynaj od dołu. żeby uniknąć brudnych strużek wody ściekającej po ścianie. Nie przerywaj, dopóki nie umyjesz ściany, inaczej pozostanie na niej ślad. Po umyciu spłucz ściany czystą wodą. Podłogi zabezpiecz pokrowcem, który wchłonie wodę. Możesz również rozłożyć folię malarską, ale pamiętaj, by przykryć ją starym materiałem, żeby się nie poślizgnąć.

Możesz sama sporządzić swój własny, przyjazny dla środowiska, preparat do mycia ścian, zapobiegający rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii. Zmieszaj osiem szklanek ciepłej wody z czterema szklankami octu spożywczego i dodaj trzydzieści kropli olejku z drzewa herbacianego. Po umyciu spłucz ściany czystą ciepłą wodą.

 

Ściany pokryte tapetą: Odkurz ściany zmiotką lub miotełką na długim kiju. Jeśli masz tapety, które można czyścić na mokro, umyj je ciepłym roztworem wody z delikatnym płynem do zmywania. Dobrze wyżymaj ścierkę, żeby nie przemoczyć tapet. Zabrudzenia z tapet, które nie nadają się do czyszczenia na mokro, usuń gumką do ołówka, najlepiej gumką chlebową. Tłuste plamy spróbuj usunąć, przykładając do nich bibułę i przeprasowując ciepłym żelazkiem. Tę czynność należy powtarzać, dopóki bibuła nie wchłonie całego tłuszczu.

 

8. Wyczyść powierzchnie malowane farbą olejną

Powierzchnie pokryte farbą olejną myj roztworem płynu do mycia naczyń i wody, zaczynając od góry i posuwając się w dół. Nie używaj środków piorących, ponieważ mogą zmienić kolor niektórych farb. Spłucz czystą wodą i osusz nową ściereczką.

 

9. Wypierz dywan lub dokładnie umyj podłogę

Możesz oczywiście samodzielnie na czworakach szorować dywan, ale jeśli masz w domu dużo dywanów lub wykładzin, będzie to zajęcie
wykraczające poza możliwości większości ludzi. Radzę ci zatrudnić firmę czyszczącą dywany lub płatną siłę roboczą.

 

10. Wyczyść regały na książki

Raz do roku całkowicie opróżnij regały na książki – to również świetna okazja do pozbycia się niechcianych już egzemplarzy. Odkurz książki miotełką do kurzu z syntetycznego włosia. Podczas czyszczenia trzymaj książkę zamkniętą, żeby nie uszkodzić kartek. Wytrzyj półki i odstaw książki na miejsce.

 

Inne prace, które należy wykonać:

  • Wyczyść tapicerkę na sofach i fotelach.
  • Wypierz narzuty albo oddaj je do pralni.
  • Wyczyść wirniki wentylatorów zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Dobre rady!
Wazon z wąską szyjką można dokładnie umyć, napełniając go wodą i wrzucając do środka aspirynę musującą lub tabletkę do czyszczenia protez; zostaw roztwór na noc. Rano należy wazon wypłukać. W trakcie czyszczenia wazon musi pozostawać poza zasięgiem dzieci.
Jeśli regały na książki są wyposażone w drzwi, od czasu do czasu należy zostawić je otwarte na cały dzień, żeby powietrze mogło krążyć swobodnie. Jeśli książki się zawilgocą, zaatakuje je pleśń, która powoduje gnicie papieru.
Regały nie powinny stać w pobliżu grzejników, ponieważ ciepło może uszkodzić i regały, i książki. Ciepło spowoduje pękanie okładek i rozsychanie się książek.

 

Usuwanie nieprzyjemnych
zapachów

 

Dym tytoniowy

  • W dyskretnym miejscu postaw małą estetyczną miseczkę wypełnioną octem, który wchłonie zapach dymu z papierosów.
  • Wymieszaj trzy łyżki sody do prania (węglan sodu) z wrzącą wodą i dodaj kilka kropli olejku lawendowego. Wlej płyn do miseczki i pozostaw na noc w pomieszczeniu, w którym palono papierosy. Do rana zapach zniknie.

 

Zapach stechlizny w szafach:

  • Do słoika po dżemie wsyp sól kąpielową, otwór przykryj szmatką zabezpieczoną gumką recepturką lub taśmą klejącą. Słoik postaw na dnie szafy, żeby ubrania pachniały świeżością i żeby zapobiec powstaniu zapachu stechlizny.
  • W szafie nad drążkiem poprzecznym na wieszaki przyklej perfumowaną saszetkę.
  • Do szuflad z ubraniami włóż kostki perfumowanego mydła.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBoże Narodzenie
Następny artykułOferowanie noclegu gościom

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here