Najczęstsze błędy w uprawie ogórków – jak ich unikać?

0
26

Szukasz warzyw łatwych w uprawie? W takim razie ogórki będą idealnym wyborem – taką opinię podziela większość działkowiczów i właścicieli warzywników. Zdarza się jednak, że początkujący ogrodnicy popełniają błędy, które wpływają na jakość i ilość plonów. Często są to drobne zaniedbania, które mają poważne konsekwencje w postaci chorób czy słabego plonowania. Zobacz, jakich praktyk unikać, aby cieszyć się obfitymi zbiorami.

Uprawa ogórków w pełnym słońcu

Pomimo że ogórki lubią słońce, wysiewanie ich w miejscach wyeksponowanych na intensywne promieniowanie UV może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zbyt silne światło powoduje, że rośliny potrzebują więcej wody, co wiąże się z częstszym podlewaniem i zwiększonym nakładem pracy. Dużym problemem są także poparzenia liści i skrócenie czasu kwitnienia skutkujące mniejszymi plonami. W zacienionych miejscach ogórki mogą mieć natomiast trudności z kiełkowaniem i późniejszym wzrostem. Jeżeli chcesz, aby Twoje starania przyniosły efekty, wybierz stanowisko o umiarkowanym nasłonecznieniu lub półcieniu, a w przypadku silnego słońca zastosuj osłonę – najlepiej w postaci roślin osłaniających je przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Opóźniony wysiew ogórków

Opóźnienie w wysiewie to częsty błąd, który spowalnia rozwój roślin i zmniejsza ich plony. Nasiona ogórków wysiewaj, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 15 stopni Celsjusza. Co za tym idzie, siew najlepiej zaplanować przed końcem maja lub na początku czerwca. Jeżeli obawiasz się chłodów, rozłóż wysiew na kilka terminów, a w przypadku ryzyka przymrozków, rozpocznij go nieco później. Przy uprawie z rozsady nasiona wysiewaj w połowie kwietnia, a rozsadę trzymaj w odpowiednich warunkach cieplnych.

Nadmierne podlewanie ogórków

Ogórki potrzebują dużej ilości wody, niemniej zbyt obfite podlewanie i zraszanie liści to działania, które mogą prowadzić do rozwoju chorób grzybowych – szarej pleśni i zgnilizny. Zbyt duża wilgotność powoduje także gnicie korzeni i uniemożliwia pobieranie niezbędnych składników odżywczych z gleby. Dobrą praktyką jest obfite podlewanie w okresie wzrostu i plonowania, i oszczędne nawadnianie w czasie kwitnienia. Unikaj także podlewania w ciągu dnia, aby nie dopuścić do poparzenia liści.

Zbyt gęste siewy ogórków i późne zbiory

Ciasne posadzenie prowadzi do osłabienia roślin, ponieważ brakuje im przestrzeni do rozwoju, a także konkurują ze sobą o światło, wodę i powietrze. Przyjmuje się, że optymalna odległość między ogórkami powinna wynosić około 15-20 cm, a między rzędami 80-120 cm.

Częstym błędem ogrodników jest także pozostawianie ogórków, które są zbyt duże, licząc na poprawę ich smaku i zwiększenie objętości. Niestety, przerośnięte owoce stają się miękkie, wodniste, a ich miąższ traci na jakości. Co więcej, opóźnianie zbiorów hamuje również rozwój nowych owoców – gdy tylko ogórki osiągną pożądany rozmiar, zbierz je.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here