Termin porodu jest coraz bliżej? Zarówno podczas okresu ciąży jak i późniejsze wydanie dziecka na świat jest niezwykle wyczerpujący dla organizmu kobiety. Właśnie dlatego też, posiłki przygotowywane w okresie połogu powinny bogate być w dużą ilość substancji odżywczych, które nie tylko uzupełnią niedobory witamin ale także dodadzą młodym mamom energii, którą wykorzystają podczas opieki nad noworodkiem. Jakie produkty zatem należy włączyć w codzienną dietę zaraz po porodzie? Jakich produktów unikać? O tym wszystkim już za chwilę.
Dieta świeżo-upieczonej mamy
W okresie ciąży każda z nas dużą uwagę skupia na tym co je, w końcu od tego zależy m.in. prawidłowy rozwój płodu. Taki stan rzeczy nie powinien ulec zmianie zaraz po porodzie, wówczas w dalszym ciągu należy dbać o to by spożywane posiłki były pełnowartościowe i zdrowe, pamiętaj że od tej pory właśnie poprzez pokarm naturalny przekazywać będziesz swojemu dziecku substancje odżywcze, które Twój organizm otrzyma poprzez spożywane przez Ciebie pokarmy.
Będąc w ciąży dbałaś o to by płód rozwijał się w sposób prawidłowy, po porodzie dbać będziesz o prawidłowy rozwój niemowlęcia.
Znaczna większość kobiet po porodzie w wyniku powstałych komplikacji zmaga się z anemią. Jej charakterystycznymi objawami są m.in. uczucie ciągłego zmęczenia, senność, blada cera, problemy z włosami oraz paznokciami itp. Anemia jest przyczyną niedoboru żelaza w organizmie co z kolei przekłada się na produkcję czerwonych krwinek (erytrocytów). Aby złagodzić skutki anemii oraz przywrócić do normy prawidłowy poziom żelaza konieczne zastosowanie jest odpowiedniej diety poprzez włączenie w codzienne menu produktów bogatych właśnie w ten pierwiastek. Żelazo znajdziesz m.in. w czerwonych burakach, brokułach oraz kalarepie.
Okres po porodowy – co jeść?
Jeżeli chodzi o dietę w okresie połogu to powinna ona być bogata w substancje odżywcze takie jak żelazo, białko, węglowodany, wapń oraz kwasy Omega-3. Produkty pszenne zastąpić należy produktami pełnoziarnistymi, w jadłospisie na stałe zagościć muszą również tłuste, morskie ryby oraz chude mięso i wołowina. Młode mamy nie mogą zapominać również o mleku i produktach mlecznych.
Po porodzie zaleca się spożywanie co najmniej sześciu pełnowartościowych posiłków dziennie. Warzywa i owoce najlepiej gdyby pochodziły z upraw ekologicznych. Dlaczego? Eko produkty pozbawione są pestycydów oraz innych substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia nie tylko matki ale także i dziecka.
Unikać należy spożywania żywności bogatej w substancje konserwujące oraz inne ulepszacze, surowych ryb oraz mięsa a także używek w postaci kofeiny oraz alkoholu.
Po porodzie zazwyczaj kobiety dążą do tego by w jak najszybszym czasie odzyskać dawną figurę, w tym celu natychmiast rozpoczynają stosowanie diety odchudzającej, która w większości przypadków uboga jest w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania substancje odżywcze.
Pamiętaj, że w tym okresie Twój organizm potrzebuje regeneracji a nie głodówki! Odżywiaj się zdrowo a zobaczysz, że nim się obejrzysz znowu założysz swoje ulubione jeansy!