Co jeść po wyrwaniu zęba?

0
4270

Wizyta u dentysty nie należy do przyjemności, jednak pamiętać należy od tym, że stan zdrowia naszego uzębienia oddziałuje na zdrowie całego organizmu. Nie dbając o zęby narażasz się na utratę zdrowia a w skrajnych przypadkach nawet i życia. Niektóre wizyty w gabinecie stomatologicznym kończą się ekstrakcją zęba, czyli jego usunięciem. Ból utrzymujący się po zabiegu dla wielu pacjentów jest nie do wytrzymania, aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości warto jest nieco zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jak zatem powinna wyglądać dieta po usunięcia zęba?

Czy to co jemy ma wpływ na procesy gojenia?

Mało kto idąc na usunięcie zęba zastanawia się na tym, jak powinna wyglądać jego dieta po wykonanym zabiegu. W dzisiejszych czasach ekstrakcję zęba przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, którego efekty utrzymują się do godziny-dwóch po wyrwaniu zęba. Dodatkowym zaleceniem lekarza dentysty jest wstrzymanie się od przyjmowania płynów przez godzinę oraz spożywania pokarmów przez dwie godziny.

Jak to zwykle bywa po kilku godzinach od wizyty w gabinecie stomatologicznym zaczyna nam doskwierać głód, który czym prędzej chcemy zaspokoić. Pamiętaj jednak o tym, że spożycie posiłku, nie wskazanego w okresie rekonwalescencji po ekstrakcji zęba może zakończyć się różnego rodzaju powikłaniami. Przez pierwszych kilka dni należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących odżywiania się, potem stopniowo można powracać do swoich codziennych nawyków żywieniowych.

Dieta po ekstrakcji zęba

W tym wypadku wszystko tak naprawdę zależy od tego jaki ząb i w jaki sposób został usunięty. Niektórzy pacjenci zmuszeni są ekstrakcji zęba poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego, jeżeli rana została zszyta lub ząb nie wymagał zbyt szczególnej interwencji lekarskiej pierwszy posiłek można spożyć już po 2-3 godzinach, w przeciwnym wypadku czas ten może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin. W takich sytuacjach najlepszym sposobem na złagodzenie zarówno dolegliwości bólowych jak i odczuwania głodu będzie długa drzemka.

Co jeść po wyrwaniu zęba?
Jeżeli chodzi o jedzenie to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór produktów, które wymagają przeprowadzenia jak najmniejszej obróbki mechanicznej. Po wyrwaniu zęba wskazane jest spożywanie pokarmów płynnych i półpłynnych, mogą być to zupy, kasze, koktajle owocowe i warzywne, papki itp. Co do napoi to tutaj zalecamy postawić na niegazowaną wodę mineralną.
Taką dietę utrzymać należy przynajmniej przed 1-2 dni. Niezwykle ważne jest by przyjmowane posiłki nie były ani zbyt gorące ani zbyt zimne co mogło by zwiększać dolegliwości bólowe a także przyczyniać się do powstania tzw. suchodołu zęba.

Kiedy rana zacznie się goić, co zazwyczaj ma miejsce po upływie 2-3 dni, do swojego jadłospisu wprowadzić możesz dania miękkie składające się m.in. z delikatnie rozgotowanego makaronu, puree ziemniaczanego, jajek, serów i past. Każdego kolejnego dnia poszerzaj menu o nowe składniki (o twardszej konsystencji).

Mniej na uwadze to, że nie tylko odpowiednia dieta jest ważna, pamiętaj o zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej. Po każdym posiłku myj zęby i przepłukuj jamę ustną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here