Te złote owoce od lat są uważane za symbol radości życia i zdrowia. O tym jakie znaczenie mają w kuchni pisaliśmy niejednokrotnie. Poniżej przedstawiamy kolejne posoby na praktyczne wykorzystanie ich w gospodarstwie domowym.
Do czego jeszcze służy cytryna?
- Aby nie dopuścić do ciemnienia posiekanych czy pokrajanych warzyw i owoców (selera, pieczarek, gruszek, jabłek), wystarczy skropić je sokiem z cytryny.
- Wszelkie ciasta i wypieki (drożdżowe, kruche, na proszku do pieczenia itd.) zyskują ogromnie na smaku i aromacie, jeśli dodamy do nich skórkę otartą z cytryny.
- Kilka kropli soku z cytryny lub plasterek cytryny dodany do smażenia (sznycel po wiedeńsku, „fałszywy zając”, czyli klops z mięsa siekanego itp.) nie tylko poprawia ich smak, ale czyni je lżej strawnymi.
- Z korzyścią dla organizmu można zastąpić sokiem cytrynowym ocet winny w sałatkach, majonezach czy barszczu.
- Jeśli sokiem z cytryny skropi się mięso ryb o specyficznym zapachu (np. ryb morskich), to po przyrządzeniu ta woń zniknie.
- Włożenie kilku plasterków cytryny do gotowania, pieczenia, duszenia czy smażenia baraniny dodaje temu daniu całkiem nowy, bardziej apetyczny aromat.
- Do lemoniady czy różnego rodzaju koktajli nie tylko wciska się sok cytrynowy, ale również na brzeg szklanki czy kieliszka nakłada się nacięty plasterek cytryny.
- Dekoracyjnie przycięte kawałki cytryny służą do smacznych dekoracji wielu dań, jak choćby sznycli cielęcych po wiedeńsku, galaretek z drobiu, ryb, sardynek czy szprotek w oleju itp.
- Sokiem cytryn lub wyciśniętym z soku wnętrzem owocu czyści się świetnie plamy z atramentu.
- Cytryna wybiela i wydelikaca skórę rąk. Do gliceryny w płynie dodaje się kilka kropli cytryny i tą mieszanką smaruje ręce po umyciu. Receptę tę znały już nasze prababki dbające o piękne, białe rączki. Zużytą cytryną można usuwać plamy z palców powstałe przy obieraniu warzyw.
- Zużytą cytryną można też czyścić garnki emaliowane, przedmioty z mosiądzu (klamki) i miedzi (modne bransoletki).