Ten rodzaj diety zalecany jest w szczególności pacjentom po przebytych operacjach, osobom zmagającym się z grypą żołądkową lub innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W tym wypadku należy się skupić na odpowiednio przygotowywaniu potraw, bowiem danie na pierwszy rzut oka wyglądające na ciężko strawne może stać się potrawą w stylu „fit”. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części wpisu.
Dla kogo dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna to pewnego rodzaju sposób przyrządzania i podawania posiłków. Niekiedy wystarczy naprawdę niewielka zmiana by potrawa była lekko i łatwo przyswajalna przez nasz organizm.
Tak jak wspominaliśmy wyżej, dieta lekkostrawna jest dietą przeznaczoną w dużej mierze dla rekonwalescentów ale nie tylko. Na posiłki lekkostrawne coraz chętniej decydują się zdrowe osoby. Zastanawiasz się dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, po zjedzeniu odpowiednio przygotowanego obiadu nie wystąpi nieprzyjemne uczucie ciężkości, które z kolei negatywnie wpływa na samopoczucie.
Czy Ty również po zjedzeniu obfitego, niekoniecznie zdrowego posiłku czujesz się zmęczona i ospała? Najwyższa pora to zmienić! Zadbaj o siebie i swoje zdrowie, poniżej znajdziesz podstawowe zasady diety lekkostrawnej.
Podstawowe zasady diety lekkostrawnej
Zasady przygotowywania potraw według kuchni lekkostrawnej są banalnie proste, wystarczy trzymać się ściśle założonych reguł by już po kilku dniach diety lekkostrawnej poczuć znaczną różnicę. Przygotowywane posiłki pomimo lekkiej formuły powinny być posiłkami pełnowartościowymi, które dostarczą naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, co z kolei pozytywnie przełoży się na jego prawidłowe funkcjonowanie oraz powrót do pełni sił.
Pierwszą a zarazem najważniejszą zasadą diety lekkostrawnej jest całkowite wykluczenie z codziennego jadłospisu pokarmów typu „fast food” oraz dań instant i gotowych do odgrzania. Tego typu posiłki przepełnione są chemią, która przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości.
Kuchnia lekkostrawna to w dużej mierze gotowanie na parze i pieczenie bez dodatku tłuszczu. Jedzenie potraw ociekających tłuszczem, smażonych na głębokim oleju jest tutaj absolutnie zabronione.
Jeżeli chodzi o warzywa to powinny być one lekkostrawne należy wyeliminować z jadłospisu wszystkie warzywa o działaniu wzdymającym jak np. fasola, bób, groch, kapusta itp.
W przypadku diety lekkostrawnej należy ograniczyć użycie soli oraz ostrych przypraw a wszystkie posiłki spożywane powinny być w małych ilościach, w regularnych ostępach czasowych – staraj się jeść pięć posiłków dziennie o stałych godzinach.
Oprócz tego zaleca się ograniczenie spożycia kawy, słodzonych napojów gazowanych oraz alkoholu. W zamian tego wskazane jest oczywiście picie co najmniej dwóch litrów mineralnej wody niegazowanej, czarną herbatę można zastąpić herbatą zieloną bądź innymi naparami ziołowymi, które np. wspomagają prawidłową pracę układu pokarmowego.