Grypa żołądkowa – co jeść?

0
1869

Dopadła Cię jelitówka? Ciągłe przebywanie w toalecie oraz przykre dolegliwości związane z chorobą negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie? Czy wiesz, że objawy choroby można znacznie złagodzić poprzez zastosowanie właściwej diety? Dzisiaj podpowiemy Ci jak odróżnić grypę żołądkową od zatrucia pokarmowego, dodatkowo dowiesz się także co jeść w tym okresie by czuć się lepiej. Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego wpisu, być może pomożesz nie tylko sobie ale także i pozostałym członkom swojej rodziny.

Objawy grypy żołądkowej

Popularna jelitówka wywoływana jest przez rotawirusy, które po dostaniu się do przewodu pokarmowego wywołują charakterystyczne dla grypy żołądkowej objawy takie jak biegunka oraz wymioty. Niekiedy dochodzi do tego gorączka, bóle brzucha, uczucie ogólnego rozbicia oraz osłabienie.
Niestety ale jelitówką można w bardzo prosty sposób się zarazić, problem ten dotyczy w dużej mierze dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnych. Maluchy są bowiem niezwykle podatne na różnego rodzaju infekcje.
Z medycznego punktu widzenia wyróżnić możemy dwie postacie grypy żołądkowej – łagodną oraz ostrą. W przypadku tej pierwszej kończy się zazwyczaj na nudnościach, skurczach brzucha oraz biegunce, postać ostra przejawia się: długotrwałą wodnistą biegunką, przeszywającymi bólami brzucha, nudnościami a także wymiotami. Jak widać nie jest to jeden z najprzyjemniejszych rodzajów infekcji.

Grypa żołądkowa - co jeść?

Dieta na jelitówkę!

Grypa żołądkowa jest niezwykle wyczerpująca, to jeden z prostszych sposobów na szybkie odwodnienie organizmu dlatego też lekarze zalecają by w trakcie choroby przyjmować jak największą ilość wody oraz roztworów nawadniających wzbogaconych w elektrolity. Jeżeli jelitówka ma postać łagodną to nie ma potrzeby zwracania większej uwagi na przygotowywane posiłki, oczywiście należy zadbać o to by były one lekko strawne i nie ostre.

Sprawa wygląda nieco inaczej w sytuacji kiedy mamy do czynienia z grypą żołądkową o ostrym przebiegu.

Jelitówka trwa zazwyczaj 3-4 dni, w przypadku jej ostrej postaci pierwszego dnia kiedy objawy są nad wyraz dokuczliwe, wskazane jest zastosowanie przymusowej jednodniowej głodówki. Dotyczy to oczywiście tylko i wyłącznie jedzenia, pić bowiem należy jak najwięcej. Pamiętaj by zamiast soków oraz słodkich napojów gazowanych zaopatrzyć się w niegazowaną wodę mineralną i ciepłą herbatę.

Drugi dzień choroby to tzw. dieta szpitalna, aby pobudzić żołądek do pracy należy stopniowo co kilka godzić zjeść np. kisiel lub kleik ryżowy, można także zajadać się (w ograniczonej ilości) sucharkami, biszkoptami oraz krakersami (bez soli).

Kolejnego dnia grypy żołądkowej możesz już powoli zacząć przyjmować stałe, pełnowartościowe posiłki. Obiad składający się z warzyw oraz fileta z piersi kurczaka lub indyka gotowanych na parze z pewnością doda Ci energii a także pobudzi jelita i układ trawienny do pracy. Pamiętaj by nie rzucać się od razu na głęboką wodę – jedz mniej a częściej, postaraj się unikać surowych warzyw, owoców oraz wysoko przetworzonej, gotowej żywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here