Imbir – jak jeść?

0
1193

Korzeń imbiru ceniony jest nie tylko ze względu na swoje walory smakowe ale przede wszystkim na właściwości zdrowotne. W okresie przeziębień i grypy to właśnie po niego sięgamy najchętniej, jako po naturalny środek wzmacniający organizm. Oprócz właściwości leczniczych imbir znany jest również z właściwości odchudzających. Chcesz wiedzieć jak regularne spożywanie imbiru oddziałuje na nasze zdrowie, komu jest wskazany a kto powinien z niego zrezygnować? Odpowiedź poznasz już za chwilę, dodatkowo podpowiemy Ci jak korzeń imbiru możesz wykorzystać w swojej kuchni.

Jak regularne spożywanie imbiru wpływa na nasze zdrowie?

W Polsce najpopularniejszą odmianą imbiru jest imbir lekarski, należący do rodziny roślin imbirowytych liczącej ponad 150 różnych gatunków. Częścią imbiru lekarskiego, którą wykorzystujemy w postaci surowej lub sproszkowanej jest jego korzeń, który dzisiaj spotkać możemy w większości supermarketów. Korzeń imbiru w dużej mierze uznawany jest za orientalną przyprawę, która dodaje smaku i aromatu przygotowywanym potrawom. Dzisiaj jednak wiemy o nim zdecydowanie więcej, przyprawa ta charakteryzuje się oryginalnym kształtem oraz ostrym posmakiem ale także dosyć licznymi właściwościami odżywczymi.

Korzeń imbiru zawiera m.in. substancje takie jak: ziferon, gingerol oraz zingiberolowi. To właśnie one odpowiadają za jego charakterystyczny posmak oraz lecznicze działanie. Regularne spożywanie imbiru wspomaga naszą odporność, przyspiesza procesy leczenia przeziębienia i innych infekcji wirusowych, niweluje mdłości wywołane np. chorobą lokomocyjną, łagodzi dolegliwości bólowe stawów i kości. Oprócz tego wskazany jest on w przypadku silnych migren, bóli miesiączkowych, problemów z trawieniem i krążeniem, kłopotów z koncentracją oraz nieświeżym oddechem.
Imbir jest także jednym z podstawowych elementów diety odchudzającej, jego regularne spożywanie pozytywnie wpływa na procesy przemiany materii a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Przeciwwskazania do spożywania imbiru

Po mimo wielu cudownych właściwości odżywczych nie wszyscy mogą pozwolić sobie na stale wprowadzenie do swojej diety imbiru. Jak już wiesz imbir wykazuje działanie silnie drażniące i rozgrzewające dlatego też całkowicie wykluczyć go z diety powinny osoby zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego np. zespołem jelita drażliwego, wrzodami żołądka, wrzodami dwunastnicy, refluksem itp.
Oprócz tego na duże ilości imbiru w potrawach powinny uważać kobiety spodziewające się dziecka, zwłaszcza te, które mają kłopoty z nadciśnieniem.

Imbir - jak jeść?
Imbir w kuchni – jak i do czego go wykorzystać?

W Polskich sklepach dostać można go zarówno w postaci sproszkowanej jak i surowej. Imbir głównie wykorzystywany jest jako przyprawa podkreślająca smak potraw kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Świeży imbir wykorzystać można m.in. do przygotowania rozgrzewającej herbatki lub domowego preparatu na przeziębienie i ból gardła. Z kolei jego sproszkowana wersja najczęściej wykorzystywana jest do pieczenia różnego rodzaju ciast np. piernika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here