Ostrożnie ze środkami do konserwacji mebli
Staraj się jak najrzadziej używać chemicznych środków do konserwacji i pielęgnacji mebli, ponieważ efekty są raczej mizerne, a drewnu chemia zdecydowanie nie służy. A oto recepta na politurę własnej roboty: 1/3 terpentyny, 1/3 pokostu lnianego i 1/3 octu. Przed nałożeniem mocno wstrząśnij buteleczką, potem wypoleruj powierzchnię mebli miękką szmatką.
Piwo do mahoniu
Ciepłe piwo to znany i sprawdzony, a przede wszystkim tani środek do pielęgnacji mebli dębowych i mahoniowych, który nadaje meblom piękny połysk.
Rysy na meblach
Niewielkie rysy na meblach nasmaruj bezbarwną wazeliną, pozostaw na 24 godziny, a następnie wypoleruj.
Klej na drewnie
Klej, który rozlał się na drewnianej powierzchni, staraj się usunąć jak najszybciej, zanim zaschnie. Plamę spróbuj zetrzeć kremem kosmetycznym, masłem albo olejem jadalnym.
Jasne plamy na meblach
Skuteczny środek do usuwania jasnych plam z wody na meblach: zmocz korek w oleju roślinnym, zanurz w popiele z papierosa i trzyj nim plamę. Potem wywoskuj powierzchnię. Skuteczna jest także nafta.
Do mebli skórzanych
Meble kryte ciemną skóry należy raz lub dwa razy w roku konserwować olejem rycynowym. Do jasnej skóry można używać wazeliny kosmetycznej albo bezbarwnej pasty do butów.
Skóra potrzebuje wilgoci
Skóra na meblach będzie miękka i gładka, jeśli zadbasz o odpowiednią wilgotność pomieszczeń, w których stoją skórzane meble.
Sól konserwuje wiklinowe meble
Do konserwacji i rozjaśniania mebli wiklinowych albo bambusowych doskonale nadaje się ciepła woda z solą. Po wyszorowaniu meble muszą dobrze wyschnąć, najlepiej wystawić je na świeże powietrze i działanie słońca, później nasmarować olejkiem cytrynowym. Lakierowane meble wiklinowe powinno się tylko przecierać na mokro.
Wgniecenia na kanapie
Pozagniatane miejsca na obiciu kanapy (foteli, wyściełanych krzeseł) należy zwilżyć ciepłą wodą, a potem wyszczotkować czystą, suchą szczoteczką.
Odkurzanie „tapicerki”
yściełane meble odkurzaj zawsze pod włos i używaj do tego celu zwykłej ssawki odkurzacza, a nie szczotki, która może powyciągać włókna z tkaniny. Przed włączeniem odkurzacza przeszukaj wszystkie zagłębienia rowki, czy przypadkiem nie wpadł tam klips, guzik czy inny drobiazg. W ten sposób nie
tylko unikniesz zatkania się odkurzacza, lecz również straty cennego przedmiotu.
Linijka do szczelin
Szczeliny w drzwiach z deszczułek (albo w okiennicach) bez trudu wyczyścisz linijką owiniętą szmatką.
Waciki do kącików
Waciki do uszu albo cieniutkie pędzelki doskonale nadają się do czyszczenia trudno dostępnych kącików, rowków i szczelinek w meblach i
innych sprzętach domowych.
Usuwanie plam z wosku i stearyny
Plamy z wosku lub stearyny na fornirze można usunąć w następujący sposób: posyp zaplamione miejsca grubo talkiem, przykryj kilkoma papierowymi serwetkami i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Stearyna wsiąknie w papier.
Złote ramy
Gładkie, pozłacane ramy obrazów wyczyścisz kawałkiem surowego ziemniaka. igdy nie używaj do tego celu wody.
Pożółkłe klawisze
Pożółkłe klawisze pianina znów będą białe, jeśli je wyczyścisz zwykłą pastą do zębów albo rozcieńczonym spirytusem. Nigdy nie używaj do tego celu wody, ponieważ znów szybko pożółkną.