Okna

0
1398

Kruche szkło na zimnie
Nie zabieraj się do mycia okien w zimny dzień, ponieważ szkło łatwo pęka przy niskiej temperaturze.

Niekorzystne słońce
Również źle myje się okna przy dużym słońcu, ponieważ pod wpływem ciepła woda szybko wysycha i na szybach pozostają smugi. Najlepiej myć okna w pochmurne dni.

Ocet do szyb
Zamiast drogiego preparatu do mycia szyb, możesz z równie dobrym skutkiem, a przede wszystkim bez niepotrzebnego wydatku, umyć okna wodą z octem albo z denaturatem. Do polerowania użyj zamiast gałganka starych gazet.

Gliceryna do szyb
Jeśli dodasz do wody kilka kropel gliceryny, na umytych szybach nie będzie tak łatwo osadzał się kurz i brud, a po deszczu nie będą zostawały smugi. Odrobina denaturatu albo rozcieńczonego amoniaku dodana do wody przeciwdziała zamarzaniu szyb.

Miękka skórka
Aby skórzana myjka do mycia szyb była zawsze miękka i sprężysta, po każdym użyciu musisz ją starannie wypłukać w letniej wodzie z solą.

Sznur do żaluzji
Raz na miesiąc natrzyj świecą sznur (taśmy) do żaluzji (lub rolet), a wtedy na pewno dłużej będzie się nadawał do użytku.

Malowane szkło
Nigdy’ nie myj starego, ręcznie malowanego szkła zwykłymi środkami czyszczącymi. Zazwyczaj bowiem farba nie trzyma się zbyt mocno powierzchni i można ją bezpowrotnie usunąć. Kolorowe szkło najlepiej przecierać suchą szmatką.

Drewniane parapety

Ramy i parapety okienne z surowego drewna od czasu do czasu dobrze natrzeć zwykłą pastą do podłogi i wypolerować. Dzięki temu mniej się kurzą.

Bardzo brudne szyby
Brudne szyby w oknach albo drzwiach, przez które nic już nie widać, znów będą przejrzyste, jeśli nasmarujesz je olejem (najlepiej lnianym), a po ok. 1 godzinie zetrzesz olej miękkim papierem. Potem umyj szyby tak jak zwykle.

Rajstopy do polerowania
Stare nylonowe rajstopy doskonale nadają się do polerowania umytych szyb. Dzięki swojej strukturze nylon usuwa ze szkła wszelkie smugi.

Farba na szybie
Paseczek farby olejnej, który pozostał na szybie po malowaniu ram okiennych, bez trudu usuniesz solą amoniakalną (salmiakiem).

Ślady po taśmie klejącej
Lepkie ślady, pozostałe na szkle po taśmie klejącej, łatwo zlikwidujesz zmywaczem do paznokci.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŁazienka
Następny artykułPielęgnacja cery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here