Wielkie pranie

0
1434

Czy wiesz, że przeciętna czteroosobowa rodzina produkuje rocznie dwie tony prania? Pranie to taka praca, która nigdy się nie kończy i która zawsze czeka na wykonanie.  A i tak mamy więcej szczęścia niż nasze babcie. One nie miały ułatwień w postaci pralek automatycznych, bębnowych suszarek do prania i żelazek na parę. My przynajmniej możemy nastawić program w pralce lub suszarce i zająć się czymś ciekawszym. Pranie i prasowanie nie należą do wyjątkowo przyjemnych zajęć, ale dają satysfakcję, a jeśli zajmujemy się nimi na bieżąco, wcale nie są aż tak wyczerpujące.
Zanim włączysz pralkę, podziel pranie na cztery stosiki – białe, jasne kolory, ciemne kolory i rzeczy, które należy prać ręcznie. Pozapinaj suwaki, zawiąż sznureczki i tasiemki, żeby się nie splątały, i sprawdź, czy w kieszeniach nie zostały chusteczki higieniczne, długopisy,  banknoty – rozmiękłe pieniądze tracą siłę nabywczą! Wszelkie delikatne ubrania włóż do woreczków do prania – lub w poszewkę na poduszkę – żeby się nie poplątały i nie pozaciagały o guziki czy suwaki. Kreacje zdobione strasem lub cekinami przewróć na lewą strone. Przed włożeniem ubrań do pralki wywab z nich plamy. Załaduj pralkę i włącz pranie. Niech cię nie korci zastosowanie większej ilości detergentu iż zalecana – ubrania przez to nie będą czyściejsze. Zawsze nastawiaj odpowiednią temperaturę prania – białe rzeczy prane w zbyt wysokiej temperaturze mogą pożółknąć, a niektóre sztuki odzieży się zbiegną. Jeśli masz naprawdę zabrudzone ubrania, najpierw mocz je przez noc w wodzie z niewielką ilością ekologicznego proszku do prania.
Żeby zapobiec tworzeniu się załamań i ułatwić sobie prasowanie, wyjmuj rzeczy z pralki jak najszybciej po zakończeniu cyklu prania. Wysusz je na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej.

Jeśli tylko pogoda na to pozwala, susz pranie na świeżym powietrzu – ubrania wówczas się nie niszczą, nabierają pięknego zapachu, no i zaoszczędzasz na prądzie. Pamiętaj o przetarciu sznura na bieliznę, zanim rozwiesisz pranie. Jeśli konieczne jest skorzystanie z suszarki, pamiętaj, że najefektywniej pracuje wtedy, gdy jest zapełniona tylko w połowie. kiedy pranie wyschnie, złóż je starannie – zaoszczędzi ci to czasu i pracy podczas prasowania – i włóż do kosza na bieliznę, gdzie pozostanie, aż będziesz gotowa do prasowania.

Sztuka odczytywania wszywek
Wszywki z instrukcjami prania, dołączane przez producentów do odzieży, zawierają wszystkie informacje na temat tego, jak właściwie uprać daną rzecz. Dobre wieści są  takie, że zamieszczane na nich symbole są takie same na całym świecie. Nie ma więc znaczenia, czy twoja koszulka została uszyta w Łodzi czy w Pekinie – na wszywce będę te same cenne wskazówki.


Jak złamać szyfr
Symbole oznaczające sposób prania, prasowania oraz czyszczenia chemicznego: Instrukcje prania są oznaczone symbolem miski do prania, instrukcje suszenia  kwadratem, a sposób czyszczenia na sucho – kółkiem. Sposób prasowania jest oznaczony symbolem żelazka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here