Jak najlepiej zacząć dzień? Od ciepłego śniadania!

0
461

Co kiedyś babcie serwowały wnukom na śniadanie? Owsiankę, zupę mleczną, ewentualnie jajecznicę. Na wsi zdarzał się nawet żurek z jajkiem. Te wspomnienia mogą wywoływać różne reakcje, często niezbyt pozytywne. Warto jednak zauważyć, że wszystkie te potrawy oznaczają to samo: śniadanie na ciepło. Z czasem okazuje się, że mądrość pokoleń ukryta w najprostszych rytuałach dnia była… naprawdę mądrością. Można z niej czerpać codzienne inspiracje, dodając tylko niezbędne elementy.

Ciepłe śniadanie – konieczność czy fanaberia?

Są osoby, które śniadania nie jedzą w ogóle. Jak się okaże za chwilę, bardzo wiele tracą! Pierwszy posiłek w ciągu dnia jest najważniejszy, i to z wielu względów.

Procesy trawienne od rana

Dietetycy zajmujący się naturalnymi sposobami odżywiania zwracają uwagę, że organy trawienne człowieka najlepiej pracują od rana. Oznacza to, że w tych godzinach są w stanie najlepiej strawić i przyswoić podawany pokarm. Jedzenie pożywnego śniadania wpisuje się więc w naturalny rytm pracy organizmu.

Ciepłe śniadanie dostarcza energii cieplnej

Ponieważ jednak trawienie i przyswajanie składników pokarmowych przebiega najlepiej w wyższych temperaturach, można oszczędzić tym narządom dodatkowej pracy. Wystarczy wcześniej podgrzać jedzenie i spożyć je w postaci śniadania na ciepło. Wówczas organizm będzie miał więcej energii na trawienie, a co za tym idzie, „nie zmęczy się” od samego rana.

Lepiej rozpoczęty dzień

Dzień rozpoczęty od ciepłego śniadania https://dietly.pl/blog/rozgrzewajace-sniadanie-na-cieplo będzie więc lepiej przebiegał. Energię zaoszczędzoną od rana będzie można wykorzystać na podejmowanie innych wyzwań. Osoby jadające ciepłe śniadania w krótkim czasie zauważają poprawę swego zdrowia, a także zanikanie uczucia zmęczenia i senności po posiłkach. Mają po prostu więcej siły na realizację innych zadań.

Czy ciepłe śniadania poleca się tylko na zimę?

Dietetycy zwracają uwagę, że – wbrew pozorom – śniadanie na ciepło nie jest zarezerwowane tylko dla miesięcy jesiennych i zimowych. W tym czasie odczuwamy bardziej jego zbawienne skutki, ale również wiosną i latem pomaga ono odzyskać równowagę organizmowi, który właśnie wybudził się ze snu. Sekret leży tylko w doborze właściwych elementów: w zimne dni należy sięgać na przykład po płatki owsiane, a w gorące po ryż lub kaszę jaglaną.

Co można przygotować, żeby się nie napracować?

Przygotowanie ciepłego śniadania nie musi, a często nawet nie może, być czynnością pracochłonną. Brak czasu od rana można zrekompensować sobie wykonaniem niektórych czynności poprzedniego dnia. Na przykład płatki owsiane warto wcześniej namoczyć, żeby rano szybciej się gotowały i były łatwiej przyswajalne. Podobnie warzywa czy owoce dobrze jest pokroić już wieczorem.

Dodatkowe składniki sekretem dobrego smaku

Pomysłów na przygotowanie śniadania na ciepło jest nieskończenie wiele. Jedni wolą wszelkiego rodzaju potrawy z jajek: jajecznice, omlety, jajka sadzone z warzywami. Inni stawiają na produkty mleczne lub zbożowe. Można wykorzystać istniejące przepisy, ale ubogacić je według własnej inwencji. Na przykład wspomniana już owsianka, po dodaniu kilku prostych składników, może okazać się nie tylko zdrowa i pożywana (to wiedziały już babcie), ale również pyszna, sycąca i dając radość – ale to trzeba odkryć samemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here