Aquafaba to produkt, który powstaje po gotowaniu ciecierzycy lub gotowa zalewa w puszce ciecierzycą. Przez większość stosowana jest jako odpad powstały podczas przygotowania dania zawierającego soczewicę. Praktycznie każdy ją wylewa, a jest to poważny błąd, ponieważ znajduje ona wszechstronne zastosowanie w kuchni, nie tylko wegańskiej. Weganie doceniają za to, że z powodzeniem zastępuje jajka oraz można przyrządzić z niej bezy. Idealnie sprawdza się też do wszystkich wypieków, a także można z niej przygotować majonez. Czym dokładnie jest aquafaba? Jakie jest jej najciekawsze wykorzystanie? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/aquafaba-poznaj-jej-zaskakujace-wlasciwosci-i-zastosowanie/
Aquafaba – czym jest?
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to woda Powstała po gotowaniu strączków, takich jak ciecierzyca czy fasola. Aquafabę można pozyskać również spożywając puszkowane strączki, a mowa tutaj dokładnie o zalewie, w której znajdują się nasiona. Podczas gotowania strączków do wody przedostają się rozpuszczalne w wodzie węglowodany i białka, a im dłużej nasiona są ugotowane, tym wyższa zawartość tych związków w wodzie.
Aquafaba jest niekaloryczne, i a łyżeczka zawiera około 3,5 kalorii. W skład aquafaby wchodzą polisacharydy oraz białka. Zawartość witamin oraz składników mineralnych w tym produkcie jest znikoma. Pomimo tego, że nie wyróżnia się wysoką zawartością związków odżywczych, to znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni. Ceniona jest również przez swoje właściwości emulgujące, zagęszczające i pieniące.
Jakie są najciekawsze przepisy z wykorzystaniem aquafaby?
Aquafabę z powodzeniem można wykorzystywać w rozmaitych wypiekach, gdzie może zastąpić jajka. Uważa się, w celu zastąpienia całego jajka, należy dodać 3 łyżki aquafaby, a żeby zastąpić białko – dwie łyżki.
Ciekawym przepisem na deser wegański z wykorzystaniem aquafaby, jest czekoladowy mus. Jego przyrządzanie jest bajecznie proste. Wystarczy ubić schłodzoną aquafabę, dodać do niej cukier puder, a kiedy piana będzie ubita, stopniowo dodawać do rozpuszczonej w kąpieli wodnej czekolady. Wymieszany mus należy schłodzić w lodówce przez około 30 minut i podawać posypane wiórkami czekoladowymi.
Kolejnym wegańskim deserem jest ptasie mleczko. Potrzebujemy do niego połowy zalewy z puszki cieciorki, 1/4 puszki śmietanki kokosowej, dwóch łyżek mleka roślinnego, 3 łyżek cukru pudru i łyżeczki agaru. Aquafabę z cukrem pudrem na sztywną pianę, następnie Zagotować śmietankę z mlekiem i dodać agar rozpuszczony w odrobinie wody. Śmietankę następnie mieszamy z ubitą aquafarbą i i wstawiamy do lodówki, żeby stężała. Po stężeniu pianki należy polać roztopiona i przestudzoną czekoladę, oraz pokroić w kostki.
Zobacz też: http://paperpassion.pl/seitan-wysokobialkowy-zamiennik-miesa/