Palenie papierosów a czyhające zagrożenia

0
731

Papierosy są bez wątpienia jednym z najbardziej destrukcyjnych nałogów. Nałogowe palenie nie tylko nadwyręża każdy budżet domowy, lecz także wpływa negatywnie na wygląd skóry i zdrowie. Niestety nałóg ten dotyka nie tylko osoby dorosłe, lecz także młodzież, a walka z nim często kończy się fiaskiem. Jak zatem skutecznie rzucić palenie?

Palenie tytoniu – nałóg niebezpieczny dla zdrowia

Palenie papierosów szkodzi nie tylko każdej osobie sięgającej po tę używkę, lecz także wszystkim osobom znajdującym się w otoczeniu. Obecnie na każdej paczce z papierosami znajdują się przerażające komunikaty obrazujące choroby będące skutkiem palenia, ale nie dla wszystkich są one wystarczająco przekonujące. Z roku na rok bowiem coraz więcej osób sięga po tę zgubną w skutkach używkę. Co prawda palenie odpręża i uspokaja, ale jednocześnie wyniszcza organizm.

Medycyna podaje mnóstwo powodów dla których warto rzucić ten nałóg. Każdy nałogowy palacz jest bowiem znacznie bardziej narażony niż osoby niepalące na chorobę wieńcową serca oraz rozedmę płuc. Objawy tego drugiej choroby dają się we znaki zazwyczaj wtedy, gdy jest ona mocno zaawansowana i jest już za późno, aby z nią walczyć.

To nie jedyne schorzenia na które jest narażona każda osoba sięgająca po tę używkę. Każdy palacz jest również narażony na:

– nadciśnienie tętnicze

– miażdżyc

– tętniaka aorty

– zaburzenia pracy serca

Dym papierosowy wpływa także niekorzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Długotrwały nałóg prowadzi do wrzodów żołądka oraz przepukliny jelitowej. Co więcej w wielu przypadkach przyczynia się do zmniejszenia gęstości kości, co powoduje osteoporozę. Wraz z dymem do organizmu dostaje się kadm. Substancja ta przyczynia się do wzmożonego wydalania się wapnia wraz z moczem oraz do ograniczenia cennej witaminy D.

Zaćma prowadząca często do ślepoty, nadmierne łzawienie, zapalenie spojówek oraz podrażnienie oczu to kolejne skutki nałogowego palenia. Osoby palące są także narażone raka płuc, jamy ustnej, wargi, języka, trzustki oraz nerek. Te bardzo realne zagrożenia powinny skłonić do tego, aby jak najszybciej rzucić palenie.

Jak skutecznie walczyć z nałogiem tytoniowym?

Wpływ palenia papierosów jest również często widoczny w sferze życia seksualnego. Nikotyna prowadzi do trudności z erekcją, zmniejsza ilość plemników zawartych w spermie oraz wywołuje impotencję. Aby tego uniknąć oraz cieszyć się nienagannym zdrowiem warto czym prędzej rzucić palenie.

Co prawda walka z tym nałogiem nie jest łatwa, ale przy odpowiednim wsparciu bliskich osób oraz silnej woli może być owocna. W tych trudnych chwilach z dużą pomocą przychodzą środki farmakologiczne. Recigar to takie tabletki, które skutecznie niwelują głód nikotynowy. Z tym preparatem walka z nałogiem zawsze kończy się sukcesem. Mając na uwadze mnogość przeciwwskazań w sferze ekonomicznej, estetycznej oraz zdrowotnej warto raz na zawsze rozstać się z nałogiem tytoniowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here