Ciasto kruche jest sporządzane bez dodatku środków spulchniających. Jego cechą charakterystyczną jest kruchość, uzyskana dzięki dużej ilości tłuszczu. Podstawowymi składnikami ciasta kruchego są: mąka, tłuszcz, cukier, żółtka i czasem — śmietana. Do wyrobu ciasta kruchego najlepiej używać mąki krupczatki i cukru pudru, a z tłuszczów — margaryny, eeresu, masła. Można mieszać 2 różne rodzaje tłuszczów, np. 2/3 margaryny i 1/3 smalcu, pamiętając o tym, żeby były bezwzględnie świeże. Dodatek tłuszczu do ciasta kruchego waha się od 35 do 75% w stosunku do ilości mąki. Przy mniejszych ilościach tłuszczu dodaje się do ciasta kilka dekagramów śmietany. Cukier w cieście kruchym stanowi 1/3 – 2/5 ilości mąki.
Ze słonego ciasta kruchego można upiec: drobne ciasteczka, kulebiaki, babeczki, paszteciki i paluszki; ze słodkiego ciasta torciki, kruche placki, mazurki i różne drobne kruche ciastka
Wyrabianie ciasta kruchego poJega na dokładnym, ale możliwie szybkim wymieszaniu (najlepiej „posiekać” nożem) tłuszczu z mąką lub mąką i cukrema następnie połączeniu z żółtkami i bardzo krótkim zarobieniu. Ciasto kruche zbyt długo wyrabiane mięknie, a po upieczeniu jest zbyt twarde. Po zarobieniu powinno być ono oziębione w chłodnym miejscu, aby stężało, gdyż wtedy łatwiej jest je kształtować bez podsypywania mąką.
Ponieważ ciasto kruche kruszy się przy wałkowaniu, można temu zapobiec, wałkując je na papierze pergaminowym dopasowanym wielkością do blachy; piec na tym samym papierze albo lekko zsunąć na blachę. Można również rozwałkowane placki przenosić na wałku dobrze obsypanym mąką.
Do pieczenia ciasta kruchego nie smaruje się blach tłuszczem, tylko posypuje mąką. Piekarnik przed wstawieniem ciasta kruchego musi być dobrze nagrzany (ok. 200°C). Ciasto kruche nie nadziewane można przechowywać do 2 tygodni w zamkniętym pudełku, w chłodnym miejscu. Dzięki temu kruche ciasteczka warto mieć zawsze w domu na wypadek np. niespodziewanych gości. Przed podaniem można je przełożyć masami.