5 najpiękniejszych kolęd wszechczasów!

0
1424

Każdego roku w radiu czy internecie słyszmy nowe kolędy, czy piosenki świąteczne. Jednak w głębi duszy, każdy z nas utożsamia się z tradycyjnymi pieśniami bożonarodzeniowymi. Mają one swój magiczny klimat. Są uroczyste, radosne jednak przy tym również melancholijne, są dokładnie taki jak nasza polska wigilia. Wspólne kolędowanie, to dzieciństwo wielu z nas. Śpiewanie kolęd może nas zbliżyć do naszych bliskich. Pianino to instrument, który idealnie oddaje ten klimat. Jeśli niezbyt się na tym znamy, możemy skorzystać z oferty https://www.alenuty.pl/nauka-gry-na-pianinie-poradniki-podreczniki. Takie wydarzenie z pewnością uszczęśliwi naszych bliskich i sprawi, że te święta będą jeszcze bardziej klimatyczne.

  1. Dzisiaj w Betlejem

Wszystkim dobrze znana kolęda, której początki szacuje się na wiek XVII. We współczesnej wersji kolęda pojawiła się stosunkowo późno, stało się to w II połowie XIX wieku. Niestety podobnie jak w przypadku większości tego typu pieśni, autor muzyki oraz słów jest nieznany. Jest to niezwykle popularna polska kolęda, która bardzo często była przerabiana na różne pieśni o charakterze świeckim. Wykonywana przez wiele twórców takich jak: Anna Wyszkoni, Golec uOrkiestra czy Czerwone Gitary.

  1. Lulajże Jezuniu

Jest to kolęda, którą możemy również nazwać kołysanką, pochodzi ona z XVII wieku. Za jej pierwszą zachowaną wersję uznaje się tekst pochodzące z 1705 roku, jest on przechowywany przez Archiwum Archidiecezjalne znajdujące się w Poznaniu. Na przestrzeni lat, zyskała ona wielką popularność. Zainspirowała wielu twórców do różnych dzieł m.in. w „Scherzo h-moll op. 20” Fryderyka Chopina, możemy także znaleźć odwołania do tej kolędy w „Wigili na Syberii” Jacka Kaczmarskiego czy „Betlejem Polskim” Lucjana Rydla. Bez większych problemów, możemy także przytoczyć nawiązania w polskich, współczesnych dziełach. Odwoływali się do niej tacy artyści jak Krystyna Prońko,  Jerzy Połomski, Irena Santor czy zespół BAJM.

  1. Wśród nocnej ciszy

Przez wielu uważana za najpiękniejszą polską kolędę, jednak w naszym rankingu znajduje się ona na najniższym stopniu podium. Moment jej powstania to okres XVIII i XIX wieku. Jej tekst odwołuje się do Eucharystii, dlatego była ona śpiewana głównie podczas mszy. W dzisiejszych czasach również możemy bardzo często usłyszeć ją w kościele, jednak mamy także sporo świeckich aranżacji. Wykonywana przez wielu artystów takich jak Budka Suflera,  Robert Janowski czy Krzysztof Krawczyk.

  1. Cicha noc

Nie jest to polska kolęda, jednak w naszym ojczystym języku brzmi tak cudownie, że zachwyca wiele osób. Jej cudowna melodia oraz fakt, że zna ją, niemalże cały świat sprawił, że to niezwykle popularna pieśń. Wykonywana m.in. przez Ryszarda Rynkowski, Edyta Górniak, Zakopower czy Kasię Kowalską.

  1. Bóg się rodzi

Niezwykle popularna, piękna pieśń. Jej treść mówi o narodzeniu Pańskim. Powstała w XVIII wieku, stworzona przez Franciszka Karpińskiego. Podkreśla ona cud Wcielenia oraz odnosi się do Ewangelii wg św. Jana. Jej ostatnia zwrotka bezpośrednio odnosi się do Polski. Jej wykonawcami byli: Hanna Banaszak, Krzysztof Krawczyk czy Golec uOrkiestra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here