Konserwacja mebli

0
1136

Meble pełnią w mieszkaniu nie tylko rolę użytkową, ale są także dekoracją. Nie wolno więc dopuścić, aby z drzwiczek szafy czy powierzchni stołu można było odczytać historię ostatniego przyjęcia czy malarskich wyczynów dziecka. Stare czy nowe, antyki czy współczesne regały — wszystkie meble wymagają  stałej konserwacji.

 

Usuwanie plam z powierzchni mebli

Plamy pozostawione przez owady na meblach politurowanych można usunąć kilkoma sposobami:

  • 2 łyżeczki krochmalu, ewentualnie mąki ziemniaczanej, rozpuścić w 4 łyżeczkach oliwy jadalnej i maczając w tym watę pocierać splamione miejsca. Po wyschnięciu polerować wełnianą szmatką do połysku.
  • Pocierać splamione miejsca letnimi fusami z kawy i polerować do połysku (meble ciemne).
  • Pocierać plamy białym winem (meble jasne) lub octem (meble ciemne) i polerować wełnianą szmatką.

Te same plamy pozostawione na meblach malowanych farbą i emulsją olejną lub lakierowanych zmywa się ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem amoniaku. Świeże plamy ustąpią przy potarciu przekrajaną cebulą.
Plamy z pleśni na meblach politurowanych usuwa się naftą. Ponieważ jednak meble po użyciu tego środka matowieją, należy uważać, aby zmywać wyłącznie splamione miejsca. W tym celu najlepiej nawinąć trochę waty na zapałkę, zanurzyć w nafcie i pocierać plamę. Po wyschnięciu przecierać czystym korkiem od butelki, a następnie wełnianą szmatką.

 

Plamy z atramentu im wcześniej zostaną zauważone — tym łatwiej je zlikwidować. Rozlany atrament wysuszyć natychmiast bibułą lub ligniną, ciągle ją zmieniając, a następnie zmywać surowym mlekiem. Wytrzeć i przecierać tamponem z waty umoczonym w soku z cytryny. Po wyschnięciu polerować do połysku.

 

Plamy z wody: rozlaną wodę jak najszybciej wysuszyć bibułą, ligniną czy wsiąkliwą szmatką. Następnie potrzeć to miejsce tamponem z wały i gazy zanurzonym w mieszaninie oleju jadalnego i rozpuszczonego wosku lub lekko podgrzaną (w kąpieli wodnej) dobrą pastę woskową. Korkiem od butelki rozcierać koi iście splamione miejsce. Jeśli plama jest duża, należy przygotować mieszaninę terpentyny i denaturatu w proporcji: 3 łyżki stołowe terpentyny na 1 łyżkę stołową denaturatu. Dokładnie skłócić i pocierać nią miękką szmatką wysuszone miejsce zawsze w kierunku słoi drewna. Jeśli nie zauważyliśmy rozlanej wody, która wysychając wsiąkła głębiej w drewno, należy wysuszyć to miejsce trzymając przez chwilę dobrze rozgrzane żelazko w odległości kilku centymetrów od plamy, a następnie czyścić jak wyżej.

 

Plamy z tłuszczu zupełnie świeże pokrywa się na 24 godz. grubą warstwą soli lub talku. Po upływie tego czasu usunąć sól lub talk i polerować powierzchnię do połysku. Na plamy zastarzałe nakłada się papkę z magnezji i terpentyny. Całkowicie suchy proszek usuwa się i poleruje te miejsca wełnianą szmatką. Jeśli plama nie zniknie — zabieg należy powtórzyć.
Plamy powstałe w wyniku postawienia gorącego naczynia, np. filiżanki z herbatą czy czajniczka, usuwa się różnymi sposobami:

  • Pocierać kawałkiem parafiny, polerować korkiem od butelki, a następnie wełnianą szmatką.
  • Pocierać papką z popiołu z popielniczki i nafty.
  • Zrobić papkę z soli oraz oliwy z oliwek, położyć na 3 godz. na splamionym miejscu.
  • Pocierać mieszanką nafty i oleju jadalnego (w równych ilościach).
  • Wlać do butelki terpentynę i olej jadalny w równych ilościach, skłócić energicznie i nalać na splamione miejsce. Po 2—3 godz. wetrzeć odrobinę wosku i polerować.
  • W czystą lnianą szmatkę nasypać garść grubej soli kuchennej. Tampon maczać w oleju jadalnym i polerować splamione miejsce długo i starannie.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułABC sprzątania
Następny artykułMycie i konserwacja lodówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here