Podstawy czystości w mieszkaniu

0
1228

„Nie tam jest czysto, gdzie dużo sprzątających, ale tam, gdzie mało brudzących”. „Pracę domową widać dopiero wtedy, gdy się jej nie wykonuje”. Przysłowia te pozwalają wysnuć następujące wnioski dotyczące utrzymania czystości w mieszkaniu:

  • wszelkie czynności należy wykonywać uważnie, a natychmiast po ich skończeniu starannie uporządkować miejsce pracy i schować używane narzędzia i sprzęty;
  • nie czekać, aż ktoś drugi zauważy nieporządek i postara się go zlikwidować, lecz zawsze — gdy wymagają tego okoliczności – wytrzeć zauważony kurz lub kroplę wody na posadzce, schować na miejsce pozostawiony przez kogoś przedmiot;
  • każdą rzecz zawsze odkładać natychmiast po użyciu na przeznaczone dla niej miejsce;
  • wyrobić w sobie nawyk zauważania nieporządku i wykonywania każdej pracy jak najstaranniej.

Zachowanie tych „przykazań” wydatnie przyczynia się do utrzymania ładu w każdym miejscu, ułatwia sprzątanie ogólne, ogranicza konieczność częstego sprzątania „generalnego”. Jednak jeśli nawet pani i pan domu osiągną bliski ideału stan wrażliwości na nieporządek, sprzątanie jest — niestety — konieczne.

Wchodzące w zakres sprzątania prace można podzielić na 3 grupy:

  • czyszczenie i mycie przedmiotów wyposażenia mieszkania (meble, przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy);
  • czyszczenie i mycie podłóg, okien, drzwi, ścian i sufitów;
  • odnawianie mebli i pomieszczeń.

Czynności zaliczane do grupy pierwszej trzeba wykonywać codziennie. Przynajmniej raz na 20 dni należy dodatkowo wytrzepać dywany i kilimy, raz na miesiąc przetrzeć szyby i umyć drzwi, zwłaszcza przy klamkach, oraz obmieść sufity i ściany. Raz na 1 -2 miesiące zrobić porządek w szafach i szufladach oraz wywietrzyć pościel; meble odnawia się w miarę potrzeby, a raz na 3-5 lat — całe mieszkanie.

Każda pani domu wypracowuje sobie z czasem własny system sprzątania i dokonuje podziału prac. Powinna też wypracować metody umożliwiające wykonywanie poszczególnych czynności jak najlepiej i jak najszybciej oraz technikę czyszczenia i dobór odpowiednich środków i narzędzi. Pozwoli to utrzymywać w mieszkaniu porządek jakby mimochodem — przy rzeczywiście najmniejszym wysiłku i w możliwie krótkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here