Jeśli nie masz zmywarki do naczyń, zmywaj naczynia ręcznie w gorącej wodzie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Nie potrzebujesz go wiele – nie przygotowujesz przecież w zlewie kąpieli z pianą. Nie zapomnij o rękawicach gumowych, żeby nie zniszczyć rąk. Naczynia zmywaj w następujące kolejności:
- szklanki – koniecznie płucz je w zimnej, nigdy w gorącej wodzie, przed odstawieniem na suszarkę; w przeciwnym razie mogą popękać,
- porcelana,
- sztućce
- garnki i patelnie
Wymieniaj wodę, w której zmywasz, kiedy tylko się zatłuści. Nie ulegaj pokusie zostawienia naczyń do namoczenia przez cały dzień, żeby hurtem umyć je wieczorem. Po pierwsze, taka sterta naczyń wypełniająca zlew zniechęca do pracy, a po drugie, stwarza świetne warunki do rozwoju bakterii.
Dobre rady
- Kiedy myjesz delikatne lub kryształowe kieliszki, połóż na dnie zlewozmywaka złożoną ściereczkę kuchenną, żeby ochronić je przed stłuczeniem, zwłaszcza jeśli masz zlew ze stali nierdzewnej lub ceramiczny.
- Sztućce z trzonkami z kości, drewna, porcelany lub plastiku nie powinny się długo moczyć w gorącej wodzie.
- Jeśli przypalisz garnek, nalej do niego wody z proszkiem do prania ulegającym biodegradacji. Mocz go przez kilka godzin, następnie zagotuj roztwór i usuń przypalone jedzenie. Być może będziesz musiała te czynności powtórzyć.
- Zanim umyjesz deskę do krojenia, przetrzyj ją cytryną, żeby zneutralizować zapach potraw.
- Ostrych noży kuchennych nie wkładaj do zlewu z resztą sztućców, ponieważ łatwo się nimi skaleczyć. Zmywaj je, trzymając w ręku.
- Jeśli nie możesz wyjąć jednej szklanki z drugiej, łatwo je rozdzielisz, wstawiając dolną szklankę do gorącej (nie wrzącej) wody, a górną napełniając zimną wodą.
- Osad z twardej wody na szklanych wazonach i dzbankach usuniesz, napełniając je octem i wodą, zmieszanymi w równych proporcjach. Zostaw na kilka godzin i umyj ciepłą wodą z mydłem.
Aby zapobiec zarysowaniu lub wyszczerbieniu najlepszej zastawy, ustawiając talerze jeden na drugim, umieść pomiędzy nimi papierowe talerze jednorazowe.